Na pozorovatelnu, která je na střeše boskovické základní umělecké školy, se lidé od začátku zatmění Slunce schází postupně. A neodrazuje je ani množství schodů, které musí zdolat, aby se dostali až k dalekohledu. „Já jsem něco takového viděla poprvé, do schodů jsem sice funěla, ale dopředu mě táhla zvědavost. Je vzrušující vidět na vlastní oči zatmění Slunce," popisuje Marie z Boskovic.

Kromě ní se na přírodní úkaz přišla podívat i boskovická Mravenčí školička. „Přišly jsme sem s osmi dětmi, aby se mohly podívat na zatmění dalekohledem. Dívaly se ale i přes tmavou fólii a to se jim asi líbilo víc," usmívá se jedna z učitelek Klára Krajči.

Páteční zatmění je však jen částečné. „Tady v Boskovicích dosáhlo jednasedmdesáti procent a jedná se o největší zatmění Slunce od roku 2011 do roku 2026, které je viditelné na území České republiky a je to zároveň poslední zatmění Slunce pozorovatelné u nás až do roku 2021," říká Pavel Kopecký, který má boskovickou pozorovatelnu na starosti.

Svářečské sklo

Přírodní divadlo začalo v pátek v devět hodin a třicet osm minut ráno. „Vrchol mělo v deset hodin a čtyřicet sedm minut a skončilo v jedenáct hodin a padesát devět minut," informuje Kopecký s tím, že pouhým okem ale tento úkaz rozpoznatelný není. „Musíme použít nějaký vhodný filtr nebo jinou pomůcku, která výrazně sníží jas Slunce. Na Slunce se dá totiž přímo podívat okem jen v případě jeho úplného zatmění a to dnes není. Jako snadno dostupný filtr se dá použít například silné svářečské sklo, ale dají se například koupit i speciální brýle," dodává Kopecký.

Dohromady se na zatmění na observatoř přišla podívat asi dvacítka lidí. V dalekohledu bylo totiž vidět mnohem podrobněji než pouhým okem. „Dalekohled byl postaven v roce 1961 a od té doby byl několikrát modernizován. Pozorovat s ním oblohu je možné kdykoliv po domluvě se mnou. Máme i astronomický kroužek. Další podobný úkaz, jako je ten páteční, tu budeme sledovat osmadvacátého září. To nás čeká zatmění Měsíce," dodává Kopecký.