Dluží peníze, přesto je kvůli názoru vedení radnice už nikdy nemusí zaplatit. Blanenští zastupitelé se rozhodli, že nadále nebudou vymáhat poplatky za odvoz odpadu z let 1999 až 2001. Celkově tak městskou pokladnu připravili o téměř dva miliony korun.

Vedení radnice tvrdí, že jejich krok byl vynucený. „Stejně bychom ty peníze už nikdy neviděli. Tehdejší právní úprava je natolik kontroverzní, že poplatky jsou prakticky nevymahatelné,“ odtušil vedoucí blanenského Oddělení plateb, poplatků a rozpočtu Jan Šustáček s tím, že největší odškrtnutá položka byla 840 korun. „V celkovém úhrnu jde sice o dva miliony, ale na jednoho člověka jsou to malé částky,“ dodal.

Přístup vedení radnice se nemusí líbit každému, zvlášť těm, kteří za odvoz odpadu dlouhá léta řádně platí. „Rozumím tomu, že získat peníze od některých lidí není zrovna nejlehčí. Na druhou stranu mi tohle rozhodnutí nepřipadá férové. Takhle jsou na tom vlastně bití lidé, kteří mají všechno v pořádku,“ přemítala čtyřiasedmdesá­tiletá Vojtěška Štrajtová z Blanska.

Částka, kterou vedení radnice neplatičům umazalo, mohla být ještě vyšší. Jenže téměř půl milionu korun v minulosti stihl vybrat najatý soukromý detektiv. „Určitě lepší než nic. Jenže v posledních letech se už nedařilo nic získat. Dali jsme na radu právníků a poplatky stornovaly,“ uvedl Šustáček.

Pro svoz odpadu včetně vybírání poplatků byl v roce 2002 přijatý nový zákon a jeho účinnost je podstatně vyšší než v minulosti. Za tři zmíněné roky dlužná částka v Blansku dosáhla bezmála dvou milionů. Za dalších devět let o dvě stě tisíc méně. „Platební morálka lidí je od té doby viditelně jiná. Máme totiž více účinnějších způsobů, jak dluhy vymáhat, včetně pokut a případné exekuce na mzdu,“ vysvětlil Šustáček.

Právě pokuty od prvního března letošního roku zavedli v Boskovicích. Neplatičům tam resty zvedají na dvojnásobnou částku. „Když ani pak dluh neuhradí, pohledávka postupuje k exekuci. Pokud se dostane až k soudu, navýší se i o několik tisíc,“ uvedla referentka pro správu pohledávek v Boskovicích Marcela Horáková.

Pokutový systém při vybírání poplatků za odpadky prý působí především preventivně. „Většina lidí se bojí, že pak odevzdá víc. Ale ti, kteří mají nedostatek peněz, stejně nezaplatí,“ pronesla referentka pro poplatky za odpady Petra Kozáková. Boskovický úřad momentálně postrádá 1,2 dva milionu korun od více než třinácti set dlužníků.

K zajímavému systému namířenému proti neplatičům za svoz odpadu přistoupili zastupitelé v Adamově. „Najímáme brigádníky, kteří výměr pohledávek rozdávají dotyčným přímo do poštovních schránek. Daří se nám tak získávat peníze od těch, kteří platit chtějí, jen na to zapomněli,“ vysvětlil místostarosta Jiří Němec.

I tak se ale celkový dluh na poplatcích v Adamově vyšplhal do výše 1,3 milionu korun. „Každým dnem se ale snižuje. Lidé se různě vracejí z dovolené a tradičně využívají konečnou lhůtu pro řádné zaplacení, která je posledního září,“ dodal Němec.

Ten v minulosti navrhoval, aby se dlouhodobé pohledávky odepsaly podobně jako v Blansku. „Kvůli několika soudním sporům jsme k tomu zatím nepřistoupili. U některých neplatičů je totiž šance na exekuci mzdy, a to i při nepravidelném přijmu.“