Týdny lidé na Blanensku jezdili kolem billboardů s tvářemi lídrů kandidujících stran, ale do zastupitelstva svého města je nezvolili. Přesto v něm nakonec zasednou. Ve prospěch nezvolených lídrů se totiž někteří zastupitelé vzdávají svých mandátů. Přes jednoho zastupitele a dva náhradníky se tak stala zastupitelem Blanska jednička TOP 09, Roman Špaček. Za stranu se totiž dostali do zastupitelstva jen z desátého místa Martin Kopecký a z šestého Jaroslav Kubiš. Právě místo něho nastoupí lídr TOP 09 Roman Špaček. „Pan Kubiš se svého mandátu ve prospěch strany vzdal, čehož si velmi vážíme. Dohodli jsme se, že jej za něj převezmu já,“ vysvětlil Špaček.

Aby Roman Špaček mohl místo v zastupitelstvu získat, museli svůj mandát složit do rukou starostky Blanska kromě Kubiše i dva náhradníci. „Po tom, co zastupitel vzdá svůj mandát přechází automaticky na náhradníky. Jeden den v Blansku tak složil mandát Jaroslav Kubiš, druhý den první náhradník Michal Brázda a třetí den druhý náhradník Dušan Dvořáček. Pak post získal pan Špaček,“ popsala starostka Blanska Jaroslava Králová.

Tento krok vzbudil na stránkách Blanenského deníku diskuzi. „Nechci v zastupitelstvu pana Špačka! Podle výsledku voleb je až na třetím místě jako náhradník. Ani jej neznám, poprvé jsem ho zaregistroval až na kandidátce. Volil jsem napříč stranami a chci na radnici lidi, kteří můžou pro Blansko něco udělat,“ napsal muž pod přezdívkou Volič. A nebyl jediný, koho přesun uvnitř strany znechutil. „Ještě by mohl odstoupit Martin Kopecký a je vymalováno. Nikoho nezajímají preference voličů,“ přidala se k němu další diskutující.

Martin Kopecký, který se dostal do zastupitelstva Blanska z desátého místa kandidátky, v něm však zasednout chce. „Lidé mi dali své hlasy, svého mandátu se nevzdám,“ prohlásil Kopecký.

O podobné výměně mandátů se mluví také v Adamově. Do zastupitelstva se totiž nedostal lídr Volby pro město Jaroslav Bernášek. Proslýchá se, že by proto měl nahradit zastupitelku Věru Hlavsovou. Žádný z kandidátů nic bližšího ale prozradit nechce. „V této chvíli nic neřeknu, uvidí se až na ustanovujícím zastupitelstvu, které bude v Adamově patnáctého listopadu,“ tají zastupitelka Hlavsová.

Jestli přijme zastupitelský mandát, si nechává pro sebe i Jaroslav Bernášek. „O tom, jestli se někdo vzdá svého mandátu, podává informace Městský úřad v Adamově,“ řekl Bernášek.

Podle tajemnice úřadu Libuše Špačkové zatím nikdo svůj zastupitelský mandát v Adamově nesložil. „Plánovaná výměna ve Volbě pro město se proslýchá, ale oficiálně se doposud nikdo svého mandátu nevzdal. Ale může to udělat ještě do ustanovujícího zastupitelstva, které bude patnáctého listopadu nebo pak kdykoliv během volebního období,“ uvedla Špačková.

V zastupitelstvu neuvidí jedničku kandidátky ani voliči, kteří dali svůj hlas Josefu Kupčíkovi z blanenské KDU-ČSL. Svého místa v zastupitelstvu se lídr lidovců vzdá kvůli střetu zájmů. I nadále totiž chce zůstat tajemníkem města. „Vedení města, jehož součástí je vlastně i tajemník, doposud fungovalo v Blansku kompaktně. Navíc tajemníka dělám už léta, tuto práci dobře znám,“ vysvětlil Kupčík svoji volbu. Kupčíka v zastupitelstvu nahradí bývalá radní Věra Veselá.