Bývalý senátor Vlastimil Sehnal (ODS), se totiž na jednáních obecního zastupitelstva více než rok po komunálních volbách ještě neukázal. Ani jednou. Proč, odmítá komentovat.

Zbytek vedení Lipůvky však nechává jeho jednání chladným. „Pan Sehnal stále nepřišel ani na jedno zasedání. Ani to už nijak neřešíme,“ pokrčila rameny starostka Lipůvky Alena Kristýnová. Problémy s chybějícím slibem totiž zastupitelstvo nemá, usnášeníschopné je i bez něj.

Vlastimil Sehnal nejspíš ani proto na zasedání obecního zastupitelstva nepospíchá. Zatímco však před rokem tvrdil, že ustavující zasedání kvůli jinému jednání nestihl a slib složí na dalším zasedání, o několik měsíců později už otevřeně přiznal, že se zastupitelstvo obejde i bez něj. „Co je na tom špatného, že nechodím na zastupitelstva obce? K tomu mě snad nemůže nikdo nutit, ne? I když tam nejsem, je zastupitelstvo usnášeníschopné. Já v tom žádný problém nevidím a neřeším to,“ řekl bývalý senátor letos v dubnu.

Situace se nezměnila ani za dalšího půl roku. Ve středu po otázce redaktorky Blanenského deníku Rovnost, zda se někdy na zastupitelstvo Lipůvky v nejbližší době chystá, bez odpovědi položil Sehnal telefon.

Sehnal je členem blanenského oblastního sdružení ODS, na neúčast při zasedání zastupitelstva na Lipůvce se ho proto v létě zeptal i tehdejší předseda sdružení Zdeněk Grünwald. „Pořádně se k tomu nevyjádřil. Zahrál to do autu a dál jsme to už neřešili,“ uvedl Grünwald.

Sehnalův bojkot

Pro současného předsedu oblastního sdružení ODS a místostarostu Blanska Jiřího Crhu je Sehnalův bojkot novinkou. „O jeho jednání nic nevím, protože jsem ve sdružení krátce. Ale určitě se ho v nejbližší době zeptám na podrobnosti. Ze své pozice s tím však nejspíš nic nenadělám. Ač má určitou zodpovědnost ke svým voličům, nakonec je jen na něm, jak se svým mandátem naloží,“ dodal Crha.

Od loňského podzimu se na zastupitelstvu Lipůvky neukazoval ani další zvolený člen ODS Luboš Dobyšar. Ten svůj mandát na jaře tohoto roku dokonce složil. „A není mi to líto. Byl jsem zvolený už na čtvrté volební období a nastal čas odejít. Když jsem kandidoval, ještě jsem si to neuvědomoval, proto jsem odstoupil až později,“ odůvodnil svůj odchod Dobyšar. Místo něj nastoupil náhradník Petr Odehnal, který se podle starostky Kristýnové účastní všech zasedání.

Vlastimila Sehnala si podle výsledků voleb ve vedení Lipůvky s dvanácti sty obyvateli přálo vidět více než dvě stě padesát lidí. Alespoň oni, kteří mu dali svůj hlas, by si zasloužili vědět, proč zasedání bojkotuje. „Myslím, že to s politikou nemá nic společného. Na Lipůvce je totiž politická příslušnost člověka podstatná asi jako jeho záliby, takže vůbec. Bude to v lidech, ale přesný důvod, proč pan Sehnal na úřad nechodí, neznám,“ myslí si muž z Lipůvky, který si však nepřál být jmenován.

Na docházku exsenátora úřad na Lipůvce nemá žádnou páku. „Zákon říká, že slib zastupitelé složí na prvním zastupitelstvu, kterého se zúčastní. Na to, že na tato jednání nechodí, už nepamatuje. Když to přeženu, tak nedorazí-li ani jednou za čtyři roky, nic mu nehrozí. O postoupení svého mandátu náhradníkovi rozhoduje jen zvolený zastupitel. Jiné je to v případě, že na zastupitelstvu odmítne slib podepsat. Ale když na ně vůbec nedorazí, tak vlastně není co řešit. Zákon neporušuje,“ upřesnila Eva Sychrová z Krajského úřadu v Brně.