Dvacet tisíc obyvatel mělo Blansko podle Františka Ladiče už na začátku osmdesátých let minulého století. „Když město před lety integrovalo okolní místní části, žilo zde přibližně čtyřiadvacet tisíc lidí. Nyní je to asi o tři tisíce méně, a to nezanedbatelnou část tvoří cizinci," poznamenal.

Reálně podle něj hrozí, že za pár let počet obyvatel v Blansku klesne pod hranici dvaceti tisíc. „To by mělo dalekosáhlé následky. Spadli bychom do jiné kategorie, což znamená výrazně nižší rozpočet. Daleko složitěji bychom sháněli peníze z různých dotačních programů, které se odvíjí právě od zalidněnosti obce," připomněl Ladič.

Za vším vidí současnou politiku vedení města. „Nejen, že se v Blansku žádné nové bytové domy nestaví. Problém je jednoznačně v tom, že stávající obecní byty se snaží za každou cenu prachsprostě rozprodat," podotkl zastupitel.

Starosta Blanska Lubomír Toufar se nebojí, že by ve městě klesl počet lidí pod dvacet tisíc. Podle něj Blansku nejvíc obyvatel ubylo po roce 1989, kdy ve městě zavřely nebo omezily provoz velké podniky. „Město sice byty prodává, ale privatizace přece nesnižuje celkový počet nájemníků. Navíc se tak zvyšuje možnost, že o bydliště v Blansku projeví zájem i lidé mimo region. A ačkoli momentálně žádný bytový dům nestavíme, plánů do budoucna máme dost," prohlásil.

To potvrdil vedoucí blanenského odboru investičního a územního rozvoje Marek Štefan. „Pozemky máme třeba na Písečné. Záleží pouze na investorech, kdy se přihlásí a začnou zde nějaké bytové domy stavět. Navíc třeba ve Zborovcích máme plochy určené přímo pro výstavbu rodinných domů. Letos se zaměříme na infrastrukturu, kterou příští rok dokončíme a stavební práce budou moct začít. Mimochodem, čtrnáct z třiatřiceti parcel už jsme prodali," konstatoval Štefan.

Ladič má jiné řešení. „Jsem velkým zastáncem takzvaného sociálního bydlení. Mám na mysli startovací byty pro lidi mladé a méně nákladné byty pro osamělé důchodce. Ti by za tuto možnost byli rádi, mnoho z nich už žije samo a vícepokojový byt nepotřebuje nebo si jej nemůže dovolit," uvedl Ladič.

Štefan v této souvislosti připomněl, že město chystá rozšíření sociálního bydlení v penzionu pro důchodce, který sídlí v ulici Pod Javory. „Zato ve startovacích bytech budoucnost nevidím. Lidé by se do nich sice za málo peněz nastěhovali, ale nájmy by se musely postupně stejně zvyšovat. Jedná se o představu, která nemůže v České republice fungovat," oponoval.

Podle starosty lidé o nové byty moc zájem nemají. „Češi buď nemají peníze, nebo jich mají hodně. Takoví pak nebydlí v bytech, ale ve vlastních rodinných domech," dodal Toufar.