Zápach, rozbité sklo, posprejované a polepené zdi, rozházené odpadky či moč a alkohol na zemi. Takto vypadá autobusová zastávka ve stanici Blansko Metra. Cestující se jí proto vyhýbají. Zdevastované jsou na Blanensku i další autobusové a železniční zastávky, zejména ty nevyužívané. Některé čekají na opravu, jiné na demolici.

Prší, ale na zastávce Blansko Metra čekají lidé na autobus venku. Do čekárny vejde málokdo. „Uvnitř je temno, na zemi se válí odpadky, flašky a jsou tu vytlučená okna. Kolikrát tam vyřvává banda pochybných lidí, radši tedy čekám venku pod střechou. Někdy radši vytáhnu deštník a stojím ještě dál,“ popsala dívka z Blanska, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Čekárna patří společnosti Metra. Její vedení již několikrát do oprav přístřešku investovalo. Marně. „Lidé si stěžují, ale čekárnu nemá cenu opravovat, když je zakrátko zase ve špatném stavu. Řádí tam vandalové. Kolem jsou často vysypané odpadkové koše, skla jsou vytlučená anebo překrytá černými výlepy. Také se sprejery je problém. Přestože jsme volali na místo často strážníky, nezabrali na ně,“ popsal Jiří Podaný z Metry s tím, že čekárna trpí hlavně poslední čtyři roky.

Chybí lavičky

Ve špatném stavu je také autobusová zastávka na rozcestí v Kněževsi. Podle tamního starosty je stará třicet let. „Čas se na ní podepsal a zchátrala. Neopravovali jsme ji, protože je nevyužívaná a autobusy kolem jen projíždějí. V budoucnu tam ale mají zastavovat spoje z Pardubického kraje, takže se přístřešek chystáme spravit,“ uvedl starosta Kněževsi Vladimír Vodák s tím, že v zastávce chybí lavičky, občas na ní přibude nápis nastříkaný sprejem.

Starou plechovou čekárnu proměnili ve stánek s občerstvením lidé z Uhřic. Přemístili ji na hřiště. U silnice pak postavili novou. „Plechovou zastávku jsme natřeli na zeleno a nechali na ní nápis ČSAD Uhřice. Nyní slouží při různých akcích k prodeji masa a jiného občerstvení. Uvnitř dokonce zůstaly i dřevěné lavice,“ přiblížil uhřický starosta Miroslav Hartl.

Nevábně vypadají i některé přístřešky u železnice. Ty, které jsou nevyužívané, ale jiné uplatnění nenajdou. „Stojí totiž blízko dráhy, kde projíždějí vlaky. Ve stavbách je tak potíž s hlukem, možná i s vibracemi. Navíc tak blízko železnice mohou být lidé v ohrožení,“ upozornil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Podle něj na opuštěné zastávky u tratě často míří bezdomovci, jsou také terčem vandalů. „Platíme tak další a další peníze za opravy. Spravená místa však jsou za několik dní, někdy dokonce i za pár hodin znovu zničená,“ upozornil Halla.

Budovy zastávek vznikly v době, kdy dopravce nemusel tolik šetřit a přestože z některých míst cestovalo málo lidí, mohl si dovolit tam platit pokladníka u prodeje jízdenek. „Tyto doby jsou pryč, proto jsou některé zastávky opuštěné. V některých případech je necháme srovnat se zemí. Na Blanensku pravděpodobně zdemolujeme třeba budovu ve Světlé u Boskovic, kde nezastavují žádné vlaky,“ řekl Halla.

Stát zůstane třeba zchátralý posprejovaný zděný přístřešek v Dolní Lhotě. „Podle zákona totiž na zastávkách musí být prostor, který cestující ochrání proti nevlídnému počasí, což je v tomto případě splněno,“ podotkl mluvčí Halla.