Záchranáři v oranžových a černozelených zásahových stejnokrojích tam na lanech postupně spouštěli několik vystrašených pasažérů z lanovky, která uvízla v půli cesty mezi Punkevními jeskyněmi a okrajem Macochy.


Pokud jej však zvědavost zavedla blíž k dějišti záchranné akce, veselé obličeje zúčastněných jej utvrdily v omylu. Nešlo o ostrý zásah, ale o cvičení. „Zákon nám ukládá provádět podobná cvičení minimálně jednou ročně. Jsme povinni dostat všechny pasažéry na zem do dvou hodin od vyhlášení zásahu,“ vysvětlil neobvyklé dění nad Punkvou správce lanovky Radek Hejč. Protože není v silách dvoučlenné obsluhy dostát přikázání zákona, spolupracuje se záchranáři z řad brněnských a blanenských hasičů.


Na záchranářích bylo vidět, že většina z nich neabsolvuje výcvik na Macoše poprvé. Krátce po té, co se lanovka zastavila, už první z nich šplhali na nejbližší sloup, aby tam připravili vše potřebné pro záchranu tří pasažérů.


Jejich blanenští kolegové mezitím připravovali trasu s provizorním provazovým zábradlím až pod kabinku s uvězněnými. „Máme tak rozdělené úkoly, na místě jsme dřív a připravujeme cestu do bezpečí,“ vysvětlil blanenský hasič Marek Jarůšek.


Poté, co první záchranář vstoupil na palubu lanovky, se už vše odvíjelo rychle. Cestující byli jeden po druhém upevněni do speciálního popruhu a spuštěni na svah. Tam se jich ujal další z připravených hasičů a pomohl jim do bezpečí. „Problém není dostat lidi z lanovky, ale ze svahu na rovnou zem,“ upozornil Jiří Buček. Tentokrát měli hasiči snazší práci. Letos, na rozdíl od minulých let, lanovka zastavila nedaleko vrcholu kopce. V místě, kde je svah mírnější.


Přesto si evakuovaní pasažéři–figuranti odnášeli plno zážitků. „Kluci byli výborní. Přestože se normálně bojím výšek, dokázali mě uklidnit,“ svěřila se jedna ze zachráněných Martina Vašková z Velkých Opatovic.