Předškoláky čeká posledních osm měsíců bez povinností. Jen ti, co dostanou odklad, stráví ve školce ještě další rok. Pokud jim ale už bylo šest nebo do konce letošního srpna ještě bude, na zápis do první třídy musejí už nyní. Ve školách na Blanensku budou zápisy pro školní rok 2012/2013 v druhé polovině ledna a na začátku února.

Jedny z prvních zápisů plánují na blanenských základních školách. Všechny budou děti zapisovat shodně v úterý 24. ledna mezi druhou a pátou hodinou odpoledne. Náhradní den zápisu je pak o den později od dvou do čtyř. „Letos do prvních tříd v Blansku chodí asi sto osmdesát dětí. Kolik to bude v dalším školním roce, uvidíme až po zápisu, možná číslo vzroste ke dvěma stovkám,“ poznamenal vedoucí odboru školství blanenské radnice František Alexa.

Na třicet dětí s odkladem

Do první třídy však určitě nastoupí asi třicítka dětí, které mají odklady z loňského roku. „Průměrně dostává odklad asi patnáct procent předškoláků. Loni jich tedy bylo přes třicet,“ doplnil Alexa.

Nejvíce blanenských prvňáků mají na základní škole TGM Rodkovského. Tři třídy tam navštěvuje sedm desítek žáků. „Příští rok otevřeme zase jen tři třídy, celkem se do nich vejde nejvíce devadesát dětí,“ přiblížil ředitel školy Pavel Nezval.

Zápis ve škole na Rodkovského ulici bude podle slov ředitele tradiční a slavnostní. „Zábavný program chystáme už na čtvrteční den otevřených dveří,“ uvedl Nezval. Rodiče s dětmi si při té příležitosti mohou prohlédnout školu, její vybavení a výzdobu, podívají se, jak vypadá vyučování, a také si užijí zábavné dopoledne v tělocvičně.

Šest tříd v Boskovicích

V Boskovicích letos do první třídy chodí sto dvacet dětí. Přibližně stejně jich má být i v příštím roce. Na posledního ledna proto chystají jen formální zápis a zábavu kvůli velkému množství dětí nestihnou. „Stejně jako letos nejspíš bez problémů otevřeme šest tříd,“ řekl ředitel základní školy v Boskovicích Vladimír Ochmanský.

Ten také dodal, že kromě dětí z blízkých obcí, kde nefungují ani malotřídky, mají o boskovickou školu zájem třeba i Šebetovští nebo Cetkovičtí. „Hodně totiž záleží na tom, kam rodiče dojíždějí za prací,“ doplnil Ochmanský.

Podle rodičů by se děti při zápisu měly především bavit. Olga Teremová z Krasové zamíří na začátku února se synem na zápis do Ostrova u Macochy. „Chci, aby zápis byl zábavný a aby děti vlastně ani nepoznaly, že už nejsou ve školce, ale ve škole, kde budou mít povinnosti. Pomalý přechod by proto měl být i v první třídě. Sice se musí naučit číst, psát, počítat, ale ať to dělají zábavnou formou. Je dokázané, že pak si děti ze školy odnášejí víc informací, než když mají jen strohé vyučování,“ myslí si Teremová, která sama také učí.

Její slova potvrzuje i ředitel školy v Ostrově u Macochy Karel Hasoň, kam letos chodí desítka prvňáků. „Papírování můžeme na zápise řešit s rodiči, děti se mají hlavně seznámit s prostředím a s budoucí paní učitelkou,“ dodal Hasoň.

Zhruba stejný počet uchazečů jako letos čeká ředitel základní školy v Lysicích Zdeněk Burýšek. „Na celém prvním stupni máme po dvou třídách v ročníku. Jen letošní třeťáci se tenkrát vešli do jedné třídy. Dvě první třídy příští rok naplníme určitě znovu. Mateřská škola v Lysicích je totiž plná, některé děti jsou ještě i v Býkovicích,“ řekl Burýšek s tím, že v Lysicích už deset let pro předškolní děti připravují pohádkový zápis, kde děti plní různé úkoly.

V Letovicích předpokládají, že prvňáků bude v dalším roce více jak letošních pětapadesát. „Podle předběžných statistik a údajů v matrice nám dětí příští rok opravdu přibude,“ vysvětlil ředitel letovické školy Miloš Randula a dodal, že otevřou tolik tříd, kolik bude potřeba.