Sportovní halu místní střední průmyslové školy zaplnilo 120 vynálezců a devadesát robotů. „Kromě žáků základních a středních škol jsme letos dali možnost i účastníkům z řad veřejnosti,“ říká za organizátory učitel průmyslovky Miroslav Nečas.

Účastníci měří síly v robotickém sumu a ve sledování čáry. „Jde o to, který robot dřív projede klikatou trasu. Pomocí čidel sleduje čáru, po níž jede,“ pokračuje učitel.

V robotickém sumu se mechaničtí bojovníci vytlačují z kruhu. V této disciplíně se daří Martinu Obejdovi z blanenského gymnázia. „Třikrát jsem prohrál a třikrát vyhrál. Jsem na závodech poprvé a jsem nadšený. Úspěch asi tkví v dobrém naprogramování a silném motoru,“ shrnuje mladík.

Roboti jsou rozdělení do dvou typů. „Jedni jsou vyrobení ze stavebnice Lego Mindstorm. Mají v sobě řídící jednotku. Druzí fungují na základě mikroprocesoru. Musí se kompletně sestavit a naprogramovat,“ vysvětluje další z organizátorů Tomáš Vybíhal.

Ilustrační foto.
Letní brigáda na zámku? Už bez šance. Volno je ve fabrikách

Do Jedovnic se sjeli lidé z celé republiky. Je mezi nimi i dvojice z Dobrušky, která přivezla robota s designem velorexu. „Studujeme obor mechanik seřizovač. K robotům jsme se spíše připletli,“ svěřuje se mluvčí dvoučlenného týmu Jan Macek.

Se svým sledovačem se připravuje na start i Lukáš Ježek z Obchodní akademie v Přerově. „Máme obor manažer informačních technologií, kde se učíme programovat roboty. Účastnili jsme se i závodů v Polsku,“ přibližuje své zkušenosti Ježek.

Zájem o robotiku roste. „Soutěžících je letos čtyřikrát více než na prvním ročníku,“ uzavírá organizátor Vybíhal.

Ilustrační foto
Nemocné děti: v kraji jsou tisíce Dobrých andělů, pomáhají stovkám dětí