V lesích na blanensku letos řádí kůrovec ve velkém. Zničeného dřeva by však mohlo být méně, kdyby majitelé lesů plnili řádně své povinnosti.
„Je to problém. Údržbu lesa zanedbávají především drobní vlastníci, ale ohroženy jsou tak i lesy obecní, které s pozemky soukromníků často sousedí. Když se kůrovec rozšíří, jsou pak ztráty na dřevě veliké,“ řekla Ivana Stuchlíková z odboru životního prostředí blanenské radnice. Je například nutné vyvážet z lesů napadené stromy a umisťovat v lesích lapače, které škůdce zlikvidují.


Podle ní je problém hlavně v tom, že soukromí majitelé nereagují na výzvy, které jím zasílají odborní lesní hospodáři. Ti zdarma obcházejí jednotlivé revíry a na případné nedostatky pak písemně upozorňují příslušné majitele.


„Často se stává, že vlastníci nepostupují podle stanovených pokynů. Přinutit je ale nemůžeme. V souladu se správními předpisy je musíme nejprve písemně upozornit, teprve potom přijde na řadu správní řízení, případně udělíme pokutu. Tím se ale vše zdrží minimálně o měsíc a to už je na včasný zásah pozdě. I díky tomu se letos vylíhly tři generace kůrovce,“ vysvětlila Stuchlíková.

Více informací se dozvíte v úterním vydání Blanenského Deníku Rovnost 16. října.