Dobrodružství zažívají blanenské děti, které se vydají do zámeckého parku. Zabruslí si na zamrzlém jezírku. „Hodně let zpátky nikdo na jezírku nebruslil. Letos sem chodí děti často. Dostanou se i na ostrůvek, který nebývá přístupný,“ uvedla ředitelka Muzea Blansko Eva Nečasová. Ta hledí na dovádějící děti z okna zámku. Kromě bruslení a probádávání ostrůvku ale děti také hazardují. „Láká je místo, kam přitéká Palavský potok. Led je tam tenčí a tenčí, až přechází ve vodní hladinu. Děti se blíží k vodě a zkouší jak dlouho led vydrží,“ upozornila Nečasová. Podle ní je tato část jezírka hluboká asi metr a půl. Menší ratolesti by tam mohli zapadnout po krk.

Někteří odvážlivci chodí bruslit v Blansku do zamrzlého lomu. Přehrada je totiž letos vypuštěná. Zamrzlé vodní hladiny jsou přístupné na vlastní nebezpečí.

Láká i Křetínka

Obrovskou zledovatělou plochu zdolávají někteří na Křetince. Podle hrázného Milana Hejla se tam bruslaři vydávají každý rok, pokud hladina vody zamrzne. „I letos si tu lidé prohrnuli dvě kluziště. Momentálně je ale znovu zapadené sněhem,“ uvedl Hejl. Pracovníci Povodí Moravy kontrolují tloušťku ledu každý den. Tato informace se však k bruslařům nedostane. „Tloušťku ledu kontrolujeme proto, aby se nedostal přes přeliv,“ přiblížil hrázný s tím, že v pátek byla ledová vrtsva na Křetince silná. Prolomit by se pod bruslaři neměla.

Sníh leží také na obecním rybníku v Němčicích. „Lidé tam sníh brzy odhrnou. Bruslení na rybníce je tu taková zimní tradice,“ řekl němčický starosta Pavel Sádecký.

Pestrý tělocvik zažívají v zimě žáci šebrovské školy. Zabruslí si totiž. „Chodíme s dětmi na obecní hřiště. Led tam nastříkali ochotní tatínci. Děti se tak v tělocviku naučí základy bruslení. Většina z nich jsou ale ostřílení bruslaři. Kluziště využívají i v odpoledních hodinách,“ sdělila ředitelka školy Jana Klozová.

V Rájci–Jestřebí se mohou lidé vyřádit na čerstvém vzduchu hned na čtyřech kluzištích. „Lidé si chodí zabruslit nebo zahrát hokej na ledovou plochu za sokolovnou, do ulice V Úzkých nebo do areálu sportovního klubu v Jestřebí. Další kluziště máme v Holešíně,“ prozradil starosta Rájce–Jestřebí Pavel Perout. Podle něj město poskytuje místním spolkům vodu zdarma. Ty se pak o kluziště starají.

Ostří bruslí protínají také ledovou plochu v Černé Hoře. Tam nechali radní nastříkat hřiště u hasičky. „Lidé mohou vyrazit bruslit i večer. Máme tam totiž osvětlení,“ uvedl starosta Černé Hory Bohumil Hlavička s tím, že obyvatelé městyse si nezajezdí na zamrzlém rybníce. Je totiž v pronájmu. „Jsou tam navíc vysekané díry v ledu. Rybník totiž slouží k rybaření,“ podotkl starosta.