Lákadla Hradozámecké noci, které se loni zúčastnilo přes devět tisíc návštěvníků, si v sobotu večer můžou vychutnat i lidé na Blanensku. K akci se kromě Rájce letos přidaly i zámky v Letovicích a Lysicích.

Právě v Rájci nad Svitavou, který se zapojil i do loňského zkušebního ročníku, pořadatelé připravili pestrý program. „Máme v plánu tři noční prohlídky prvního patra. Akci doplní šermířské souboje, hudba a tanec,“ odhalila náplň večera kastelánka Jana Kopecká.

V Letovicích Hradozámeckou noc zahájí v šest hodin večer na nádvoří jízdárny. Stejně jako v Rájci i tam se návštěvníci dočkají průvodců v historických kostýmech. „Máme naplánovaný koncert skupiny Morgenstern a celou akci zakončí slavnostní ohňostroj,“ doplnil majitel letovického zámku Bohumil Vavříček.

V Lysicích si návštěvníci můžou zadarmo prohlédnout nasvícené zámecké nádvoří, sklepení a také pěstitelskou výstavu jiřin, která je přístupná rovněž v neděli. Součástí Hradozámecké noci jsou i prohlídky vnitřních prostor, zámecké věže a zahrady. Na tyto trasy se však musí zájemci dopředu telefonicky přihlásit.

Za sportem

Komu se nechce v noci chodit po zámcích, může vyrazit sportovat. Příležitostí má o nadcházejícím víkendu hned několik. A může si přitom i zaprotestovat.

Druhý ročník akce pro pěší turisty i cyklisty s podtitulem „Přijďte podpořit řešení komunikace R43“ startuje v sobotu dopoledne ve dvanácti městech a cíl má naplánovaný v Mladkově. „Chceme opět vyjádřit nespokojenost s liknavým přístupem úřadů při řešení problematické silnice smrti I/43 a stále váznoucí stavby rychlostní silnice R43,“ vysvětlil smysl pochodu Jaroslav Oldřich z TJ Sokol Boskovice, který má celou akci na starost.

Vytrvalci, kteří si chtějí otestovat svoje fyzické schopnosti, můžou v neděli vyrazit na náměstí Republiky v Blansku. Právě tam půl hodiny po poledni startuje šestnáctý ročník půlmaratonu Moravským krasem. Celkem jsou na programu tři běhy. Toho nejdelšího se zúčastní i bývalý vynikající výškař Tomáš Janků a jeho žena Kateřina Baďurová, která se proslavila ve skoku o tyči. Zábavu pro diváky obstarají dva koncerty. Od dvou hodin vystoupí Kamil Střihavka, po něm skupina Prorock. Pořadatelé mají připravený i bohatý program pro děti včetně skákacího hradu a půjčovny koloběžek.

Ti, kteří mají víkend dopředu zarezervovaný, můžou už dnes vyrazit do Boskovic, které hostí od tří hodin odpoledne Mistrovství České republiky v orientačním běhu. Centrála závodu je umístěna v areálu letního kina. Startuje se ze zámku a trasa vede přes historické centrum města Boskovice a jeho nejbližší okolí. To přinese částečné omezení pro řidiče aut.