Budete vy nebo váš zaměstnavatel pořádat vánoční večírek pro zaměstnance? Odpovězte na otázku v pravém horním rohu. Děkujeme

Podívej se, Podívej se, zase má novou halenku. Ti ale budou mít letos bohatý Vánoce. A na Silvestra určitě pojedou do Alp! Tyto komentáře si většina zaměstnanců na Blanensku bude muset pro tento rok odpustit. Vánoční večírky, na kterých se nad talíři se smaženým řízkem, bramborovým salátem a vanilkovými rohlíčky všichni pracovníci sházeli, letos v důsledku finanční krize ruší soukromé firmy i státní úřady.

„V tomto roce nebude velký vánoční večírek, který jsme vždycky pořádali pro všechny zaměstnance Městského úřadu. Nebyla to sice zase tak nákladná záležitost, vyšel nás zhruba na čtyřicet až padesát tisíc, ale v součastné finanční krizi opravdu hledáme všechny možné prostředky, jak ušetřit,“ odůvodnil rozhodnutí vedení města tajemník Blanska Josef Kupčík. Vánoční večírek s rautem a hudbou každoročně pořádaný v blanenském Dělnickém domě si letos budou muset úředníci odpustit. Zda dostanou aspoň typické vánoční kolekce a prací prášky, není zatím jisté. „Jestli pro svoje zaměstnance nachystají nějaké vánoční pozornosti, záleží až na rozhodnutí jednotlivých odborů,“ dodal Kupčík.

Nejen státní zaměstnanci letos neoslaví vánoční svátky v pracovním kolektivu za peníze svých zaměstnavatelů. Ušetřit na dárcích a bujarých oslavách chtějí na Blanensku i mnohé soukromé firmy.

„Vánoční večírek jsme nepořádali nikdy, ten proto rušit nemusíme. Ale vánoční pozornosti pro zaměstnance jsme byli letos nuceni omezit. Dřív jsme jim dávali třeba dvě kolekce, tento rok dostanou jen nějakou drobnou upomínku,“ přiblížil František Přichystal z personálního oddělení boskovické Minervy. Její zaměstnanci však nebudou mít chudší jen Vánoce. „Bohužel v důsledku finanční krize nemůžeme zaměstnancům přidat ani na platech. Nechystáme tak třeba ani žádné mimořádné prémie na konci roku,“ dodal Přichystal.

Šetřit o svátcích musí letos také v pobočce japonského nadnárodního koncernu ALPS v Sebranicích. Ani tam si zaměstnanci na vánočním večírku nepřipijí. „Musíme podniknout úsporná opatření na všech úrovních. Finanční krize se dotkne samozřejmě i různých speciálních bonusů pro zaměstnance,“ uvedl ředitel společnosti ALPS Tomáš Leder. Ve firmě proto tento rok nechávají oslavy Vánoc na samotných zaměstnancích. „Zrušili jsme velký vánoční večírek, který jsme tradičně pořádali. Způsob, jakým chtějí svátky oslavit, tak bude záležet na jednotlivých odděleních společnosti,“ doplnil Leder.

Na stejné vánoční zvyky se naopak můžou i v tomto roce těšit zaměstnanci Celestiky v Ráječku. Ani tam sice večírek pořádat nebudou, pozornosti od firmy si však její zaměstnanci pod stromeček naložit můžou. „Stejně jako každý rok budeme i letos dávat našim pracovníkům vánoční dárky. Chystáme pro ně vždycky nějaké drobnosti tak za dvě stě korun. Vloni dostali třeba kolekce, předtím deky nebo sadu hrníčků,“ jmenovala jednatelka Celestiky Vlaďka Kozáková.