Blanenský zámek loni získal nový plášť. Zvenčí se tak blýská novotou, uvnitř na nádvoří ale opadává omítka. Město Blansko, kterému památka patří, chystá další etapu oprav. Stejně jako na první část rekonstrukce se na ni pokusí získat peníze z norských fondů.

Náklady na zbývající opravy jsou vyčíslené na téměř dvanáct milionů korun. Z norských fondů je možné získat až pětaosmdesát procent. „Už jsme obdrželi z Norska peníze na projektovou dokumentaci pro druhou etapu oprav,“ uvedl místostarosta Blanska Ivo Polák. Je tedy šance, že Blansku opět norské peníze pomohou.

O dotace radní požádají v únoru, v červnu bude rozhodnuto. „A na podzim bychom mohli začít,“ je optimistou Polák. Radní do Norska poslali dokumentaci první etapy oprav. Místostarosta Polák celý projekt prezentoval také na ministerstvu kultury. „Jsme tam zapsaní dobře, což je předpokladem pro získání dalších peněz,“ podotkl.

Pokud vše půjde podle plánů, mohli by už v příštím roce nově opravený zámek navštívit turisté. Podle ředitelky muzea Evy Nečasové je zlatým hřebem dalších úprav bezbariérovost zámku. Teď se vozíčkáři dostanou jen do přízemí. „Uděláme i omítku na nádvoří, novou dlažbu, na které lidé zakopávají. Opravíme fresky, vyměníme dveře a odhalíme ozdobnou kartuš nad obloukovitým vchodem,“ řekla Nečasová.

Pracovníci Národního památkového ústavu v Brně vydali k opravě blanenského zámku souhlasné vyjádření. „Celý projekt je pro památku přínosem. Dokonce se v něm počítá i s vyklizením a zpřístupněním sklepních prostor,“ sdělila památkářka Helena Müllerová.

Na zámek se v pondělí přijel podívat poslanec Bohuslav Sobotka, který v minulosti jako ministr financí pomohl na opravy získat peníze. „Jsem na blanenském zámku poprvé a působí na mě hezky, i to, jak je opravený. Za rok, za dva bude mít Blansko hezkou dominantu,“ řekl Sobotka. „Peníze z norských fondů hradí projekty nových členských zemí Evropské unie. Tento systém začal po roce 2003 a rekonstrukce zámku v Blansku je jeden z prvních projektů, který se uskutečnil na území České republiky,“ uvedl.