Zbrojnice a sousední knihovna Ervína Dubského na zámku v Lysicích jsou pro návštěvníky už rok zavřené. V místnostech se totiž před časem usídlila dřevokazná houba dřevomorka. Ze zbrojnice tak museli pracovníci zámku odstranit dřevěné obložení, podlahu, nábytek a vystěhovat více než tisíc zbraní. Nyní ale místnost už zase dostává svou původní podobu. Dělníci v těchto dnech totiž finišují s pracemi a letos v červnu se dveře zbrojnice i knihovny opět otevřou návštěvníkům.

Dřevokaznou houbu v zámeckých komnatách objevili pracovníci zámku koncem roku 2011. „Našli jsme ji ve zbrojnici pod obložením. Nechali jsme tedy udělat odborný mykologický posudek. Bohužel se potvrdila naše domněnka, že se jedná o dřevomorku domácí," popsala kastelánka lysického zámku Martina Medková Rudolfová.

Podle ní tak odborníci museli vypracovat projekt na to, jakým způsobem se dřevomorka odstraní a také jak zamezit vlhkosti v místnosti. „Místnost totiž ve velké části není podsklepená, takže se v ní vlhkost drží. A dřevomorka se zaktivuje právě kvůli vlhkosti," řekla kastelánka.

Dřevomorka je přitom podle odborníků nejhorší ze všech škodících hub. „Nejčastěji prorůstá stropy. Ty se pak mohou i zřítit. Problémy dělá i v trámech zazděných ve zdi," uvedl již dříve památkář Marek Fajman.

Pracovníci zámku tak celou zbrojnici vystěhovali. „Bylo tam přes dvanáct set kusů zbraní, ty jsme uložili do depozitáře. Dále jsme museli veškeré dřevěné části místnosti kromě stropu demontovat a zničit. Potom jsme očistili zdi, strhali starou omítku a vyvezli suť z podlahy," uvedla Medková Rudolfová.

Celkovou sanaci podle projektu na zámku zahájili v srpnu loňského roku. „Dřevomorka tam už byla dost rozšířená. Všechno zdivo jsme proto ošetřili mikrovlnou technologií, která tu dřevomorku spálí. Kromě toho jsme pro jistotu provedli ošetření zdí plamenem. Dále jsme udělali preventivní nástřik proti dřevomorce," vyjmenoval Pavel Jurečka ze společnosti, která celkovou sanaci v Lysicích provádí.

Teď už se podle něj vše vrací do původního stavu. „Udělali jsme nová okna, repliky těch původních, repliky obložení, novou podlahu. Navíc obnovujeme původní venkovní vzduchový kanálek, který byl zakrytý cihelnou podlahou, takže neplnil svoji funkci odvětrávání," vysvětlil Jurečka.

Boj s dřevomorkou si na lysickém zámku vyžádal dva miliony šest set tisíc korun. Zbrojnici a sousední místnost knihovny Ervína Dubského plánuje kastelánka otevřít pro návštěvníky v červnu. „Udělali jsme i odborné ošetření všech zbraní a jejich odborné posudky. Průvodci tak budou moci o zbraních návštěvníkům říci více informací," dodala kastelánka.