Za jeho provozovatele určila spolek Za Sluncem. „Nyní dělníci dělají konečné úpravy. Hospodářského dvora, zahrady a nájezdů," uvedla předsedkyně rady spolku Za Sluncem Iveta Sukupová. Ten už provozuje například Penzion Sázava a specializuje se na problematiku sociálních služeb.

Zvenku i zevnitř zámek září novotou. Nachází se v něm pětatřicet bytů. Jsou mezi nimi jedno- i dvoupokojové a ubytovat se v nich může šedesát až čtyřiašedesát zájemců. „Uvnitř zámku je vybudovaná tělocvična, relaxační zázemí s vířivkou a saunami, prostory pro pedikúru, kadeřnictví, zázemí lékaře a také kavárna. Nechybí prosklená klubovna s krčkem a s východem do skvostného altánku," popsala Sukupová.

Klienti zámku budou moci využívat i jeho rozlehlý park. „Plánujeme tam malý a velký altánek, kolonádu, jeviště, amfiteátr, vodní prvky, zahradní hry jako například šachy a pétanque," vyjmenovala Sukupová.

KOCHAJÍ SE ZVENKU

Obyvatelé Borotína mají radost z toho, že je zámek opravený. „Především střecha už byla hodně poškozená, za pár let by byl možná zámek již neopravitelný. Zvenku je teď po letech opravdu krásný. Hodně lidí se tady chystá na to, že se půjde podívat dovnitř. Ale zatím nic nebylo řečeno oficiálně. Tak jsou všichni zvědaví," uvedl jeden z obyvatel Borotína Josef Kvítek.

Další z místních Marcela Širůčková v zámku působila ještě v době, kdy v něm sídlil ústav sociální péče. Nyní pracuje ve Velkých Opatovicích a spousta klientů na dobu strávenou v něm podle ní ráda vzpomíná. „Na zámek se chodíme při vycházkách dívat a kocháme se, jak vypadá hezky. Já kousek od něj bydlím, takže mám krásný výhled," pochválila Širůčková.

Kdo by chtěl v zámku bydlet, má podle Sukupové stále šanci. „Zájemci se soustavně hlásí, místa jsou již předběžně rezervovaná, ale stále jich je ještě dost volných," řekla Sukupová.

V zámku jsou zatím i volná pracovní místa. „Počet zaměstnanců se bude odvíjet od obsazenosti bytů a potřeb nájemců. Nyní vybíráme jednotlivé pracovníky. Jedním z cílů projektu bylo vytvořit pracovní příležitosti hlavně pro obyvatele Borotína a okolí," upřesnila předsedkyně rady spolku Za Sluncem.

Kromě posledních úprav objektu nyní také vybavují místnosti nábytkem a dalším potřebným zařízením. Spolek předpokládá, že po kolaudaci uspořádá v prosinci den otevřených dveří, aby si jej zájemci mohli prohlédnout. Dům s pečovatelskou službou má v zámku zahájit provoz v lednu příštího roku.

ZACHOVALI PRVKY

Celková rekonstrukce stála podle Sukupové kolem sedmdesáti milionů korun a společnost SaZ ji zaplatila z vlastních zdrojů. „Nevyužili jsme žádné dotace, protože jsme chtěli stavět a rekonstruovat velmi rychle. Oprava byla kompletní. Zásadní pro nás bylo spojení moderního bydlení podle dnešních standardů a současně zachování historizujících prvků zámku," doplnila Sukupová.

Z oprav je nadšený starosta Borotína Zdeněk Toul. „Zámek se nachází na návsi a dlouho spíš hyzdil střed obce. I předchozí majitelé jej chtěli rekonstruovat, ale vždy z toho sešlo. Ale dočkali jsme se, teď má novou střechu a jeho fasáda krásně svítí. Je dobře, že se v něm otevřely nové pracovní příležitosti," zhodnotil Toul.