Dlouhá léta měl v zámku v Borotíně sídlo ústav sociální péče. Před deseti lety se však jeho obyvatelé přestěhovali do nové budovy v sousedních Velkých Opatovicích. Od té doby potomci bývalého majitele Gustava Riedla marně hledali na postupně chátrající památku kupce. Změnilo se to v závěru loňského roku.
„Ano, prodej zámku mohu potvrdit. A jsem moc rád, že se to konečně povedlo,“ uvedl dřívější vlastník jedné poloviny zámku Pavel Dyr, který jej vlastnil spolu s dalšími sedmi potomky bývalého majitele.
V katastru nemovitostí je jako nový majitel pozdně barokní stavby uveden Alexander Buchin z Mníšku pod Brdy. „Je to Rus, pracuje jako architekt průmyslových zařízení. On i jeho manželka na mě působí jako solidní lidé. Já jsem se na zámku narodil, takže pro mě je důležité, abych tam měl dveře otevřené a mohly se tam občas zajet podívat i moje děti,“ popsal Pavel Dyr, který v okolí Borotína ještě vlastní lesy.
Vzhledem k tomu, že bydlí na Domažlicku a že zámek měl osm vlastníků, neměl zájem do něj investovat. „Je mně už sedmdesát let, v Borotíně jsem kromě útlého dětství nikdy nežil, tak je to pro mě vlastně cizí prostředí. Prodej bylo jediné rozumné řešení,“ vysvětlil.
Opravy do dvou let
Manželka nového majitele, Larisa Rainskaja, uvedla, že nějaký zámeček hledali jako investici. „Ten v Borotíně se nám prostě líbil. Už jsme tam udělali nejnutnější opravy – nechali jsme opravit velké díry ve střeše,“ řekla. Zámek by podle jejích slov chtěli po nutných úpravách přeměnit v centrum se zdravotními službami nebo domov pro starší lidi. „Teď jsme v Rusku a budeme shromažďovat potřebné peníze. Zkusíme se poohlédnout i po nějakých dotacích z Evropské unie,“ uvedla Rainskaja. Ta odhaduje, že opravy by na zámku mohly začít do dvou let.
Aby zámek sloužil lidem, to by se líbilo i Pavlu Dyrovi. „Já jsem si přál, aby v zámku zůstal ústav sociální péče, bylo to i přání mé maminky. Ale tehdy v devadesátých letech tady působily různé stavební lobby a prostě se rozhodlo, že se postaví nový ústav,“ zavzpomínal.
Posun ve vlastnictví zámku sleduje i starosta Borotína Zdeněk Toul. „Jsem rád, že se začalo něco dít, je to určitý impuls. Uvidíme, jak to bude dál, samozřejmě bychom si přáli, aby se tato dominanta obce opravila a nějak smysluplně sloužila,“ řekl.
Lákal zloděje i filmaře
Dvoupatrový zámek se čtyřiadvaceti místnostmi je památkově chráněný. V posledních letech byl několikrát vykraden, zmizely například kované branky, vykradena byla i zámecká kaple. „Informace, že má zámek nového majitele, se k nám donesla, ale zatím nic oficiálně. To, že tam dlouho nikdo nebydlel, samozřejmě zámku neprospělo, park, který jej obklopuje, je zanedbaný. Teď je řada na vlastníkovi, aby definoval, co se zámkem zamýšlí,“ uvedl Marek Fajman z Národního památkového ústavu v Brně. Podle něj by optimální využití zámku bylo pro bydlení. „Je jedno, jestli by to byl třeba hotel nebo soukromé sídlo,“ doplnil Fajman.
Dominantu obce nechal v roce 1753 postavit Václav z Freyensfeldu, olomoucký světící biskup. Zámek byl po roce 1948 zestátněn a od roku 1963 do roku 2000 v něm sídlil ústav sociální péče. V minulosti posloužil i filmařům. Natáčely se tam Četnické humoresky a Tankový prapor.