Podle rájecké kastelánky Zdeňky Kalové je velká část původních střešních krovů z osmnáctého století v dobré stavu a vymění se jich jen menší část. „Vyměnit se musí laťování a střešní krytina, která je tady ze čtyřicátých let minulého století. Budou se repasovat a měnit kulatá okna, oplechování a komíny,“ sdělila v pátek Deníku Kalová.

Do parády si dělníci vezmou jižní křídlo včetně zámecké kaple. Dřív v něm byly byty a kanceláře, kam si zaměstnanci zámku chodili pro výplaty. Z té doby se zachoval i trezor z devatenáctého století. Na konci křídla bydlel správce zámku a byly lepší hostinské pokoje. V severním křídle pak dříve fungovala truhlárna, zámecká kuchyně a bydlel kuchyňský personál.

Z bývalé konírny je dnes zámecký bufet. „V tomto zámeckém křídle historicky stála i prádelna, ze které se dochoval kotel pro vyvařování prádla. A kočárovna. Tu později šlechtický rod Salmů využíval jako garáže. Dále je tam ještě historický holubník z devatenáctého století, který je už ale prázdný,“ upřesnila využití historických prostor rájecká kastelánka.

Pod střešními krytinami a na půdách se často nacházejí zajímavé věci i s historickou hodnotou. Podobné překvapení ale Zdeňka Kalová příliš nečeká. „Co je na těchto půdách plus mínus víme. Máme tam dvoje secesní kamna, které chtějí památkáři v budoucnu restaurovat, ale pak se mají převést na zámek v Janovicích. Co nás snad jako jediné může překvapit, jsou prostory nad kaplí. Uvidíme, co tam najdeme,“ dodala.

Rozšířili prohlídkové trasy

Díky opravené střeše na hlavní budově mohli Ráječtí u uplynulé sezoně rozšířit prohlídkové trasy o nové prostory. Ročně vypisují asi pět několikahodinových speciálních prohlídek.

Ty zahrnují i návštěvu podkrovních prostor a zámecké věžičky, vše zakončené procházkou zámeckou zahradou. „O tyto prohlídky je velký zájem a bývají vyprodané. Po obnově střech ve zbývajících částech zámku počítáme se zpřístupněním dalších nových prostor,“ dodala Zdeňka Kalová s tím, že rájecký zámek navštíví ročně zhruba pětadvacet tisíc turistů.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

Bezmála osm tisíc lidí si pak na toto turisticky atraktivní místo najde cestu při tradiční březnové výstavě kamélií. Tamní jedinečná sbírka totiž nemá na území naší republiky konkurenci.