Nádherné květy. Bílá, smetanově růžová, tmavě červená. Zatímco venku mrzne až praští, ve sklenících státního zámku Rájec nad Svitavou to v těchto dnech vypadá jako na rozkvetlé jarní louce.
V květináčích zahradníci piplají jedinečnou sbírku kamélií, která nemá na našem území konkurenci. Aktuálně totiž obsahuje kolem čtyř stovek klasických i méně známých odrůd. Řada z nich byla vyšlechtěna právě na Blanensku a k vidění jsou právě jen v Rájci.
Zámecké skleníky se veřejnosti otevřou v polovině února na Valentýna. Po dvou týdnech pak přijde na řadu tradiční výstava kamélií přímo v komnatách rájeckého zámku. Už od začátku devadesátých let je obrovským magnetem na turisty.
„Výstava kamélií je letos na rájeckém zámku naplánovaná od prvního do desátého března. Ročně ji navštíví bezmála osm tisíc lidí,“ řekla Deníku kastelánka Zdeňka Kalová. Dodala, že sbírání kamélií bylo v devatenáctém století zábavou nejen šlechty, ale dalších movitých lidí.
Pro kamélie se stavěly zvláštní skleníky. Kvetoucí rostliny zdobily zimní zahrady. První kamélie se v Rájci objevily v roce 1973, dorazily tam z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy.
„Bylo to celkem pětaosmdesát patnáctiletých rostlin. Péčí tehdejšího vedoucího zahradníka Františka Bárty a především jeho nástupce Jana Dvořáka se podařilo většinu z těchto keřů dopěstovat až dodnes. Po Janu Dvořákovi se později o sbírku kamélií staral zahradník Evžen Kopecký," popsali jedinečnou sbírku Ráječtí na webu státního zámku.
A dodali. „Kromě těchto rostlin se sbírka v průběhu let rozrostla o 150 klasických odrůd a unikátních rostlin vybraných Janem Dvořákem z tisíců semenáčů, zprvu spíše náhodných, později záměrně křížených."
VIDĚLI JSTE? Mráz čaruje v Moravském krasu. U blanenské slévárny vykouzlil nádherný ledopád