Lysický zámek otevře své zahrady po více jak dvouleté rekonstrukci. Zámku vrátila historickou podobu z devatenáctého století. Vyšla na 194 milionu korun.

Podle správců zámku je zahrada jedinečná. „Jsem přesvědčena, že se nyní můžeme pyšnit jednou z nejkrásnějších zámeckých zahrad v České republice. Bonusem je návrat sochařské výzdoby, která v zahradách nebyla od hraběcích dob a také znovuotevření unikátní fíkovny,“ uvedla kastelánka lysického zámku Martina Rudolfová k jedinečné obdobě skleníku, ve které se pěstují fíky.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Z novinek jižní Morava nabídne tři nové Domy přírody. Doposud fungoval pouze jeden v Moravském krasu, letos se otevřou další na Pálavě v Dolních Věstonicích a hned dva na Slovácku. „Dům přírody Bílých Karpat lidé najdou ve Veselí nad Moravou, ten už se návštěvníkům otevřel v polovině března. V červnu by se k němu měl přidat Dům přírody Hodonínské Dúbravy v Hodoníně,“ sdělil manažer turistické oblasti Slovácko Zdeněk Šmýd.

Na Znojemsku bude letošní sezona v duchu jubileí. Vranovská přehrada oslaví devadesát let a návštěvníci se mohou zúčastnit řady gastronomických, kulturních a sportovních akcí. Výročí čeká i Znojemské historické vinobraní, které se v září uskuteční už počtyřicáté.

Litry vína a oslava krále Jana Lucemburského. Takové bylo vinobraní
Vinobraní ve Znojmě a lístky v předprodeji. Výhodně je lidé koupí do konce dubna

Pro milovníky gastroturistiky z jižní Moravy připravil Jihomoravský kraj druhý ročník Festivalů plných chuti, znovu v Letovicích a Veselí nad Moravou a nově také v Hrušovanech nad Jevišovkou. Jejich cílem má být podpora místních potravin.

Restaurace z regionu mají za úkol uvařit ze surovin lokálních producentů. „Snažíme se gastroakce vytáhnout z větších měst do menších. Kromě vína jsou právě regionální potraviny tím, co by mohlo návštěvníky na jižní Moravu přilákat,“ nastínil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Zaměstnanci lednického zámku v uplynulých dnech finišovali s přípravami na blížící se návštěvnickou sezonu.
Nová sezona na zámcích. Lednice ukáže Hardtmutha. Za vstup si lidé připlatí

Centrála cestovního ruchu Jižní Morava pak přišla pro letošní sezonu s turistickou kartou MojaKarta. Držitelům má poskytovat zvýhodněné vstupy a další bonusy.

Podmínkou pro čerpání výhod je kromě registrace také zakoupení pobytu v jednom z ubytovacích zařízení z nabídky na více než dvě noci. Je to krok, který má motivovat návštěvníky strávit na jižní Moravě delší dobu. „Jižní Morava má dlouhodobě problém s tím, že je pro návštěvníky maximálně víkendovka. Často jenom výlet na jeden den. A to se snažíme změnit,“ řekl Grolich.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mandloňové sady v Hustopečích byly plné lidí, přes fiasko s počasím

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková