Kvůli opravám zámku totiž město muselo svatby na zámku zrušit. Omezení trvá od prvního října minimálně do třicátého června příštího roku.

Provoz muzea, které v zámku sídlí, opravy nijak nezasáhnou. Ale odbor vnitřních věcí blanenského městského úřadu, pod který spadá matrika a tedy i svatby, zámecké svatby zrušil. „I když většina svateb bývá v sobotu a s opravami by se nekřížily, místo v době oprav nebude dost důstojné. Nádvoří zámku totiž bude rozbité. Navíc opravujeme i toalety v patře,“ objasnil důvody zrušení svateb vedoucí odboru Radek Gajdošík.

Pokud i přesto chtějí mít svatebčané v oddacím listu razítko městského úřadu v Blansku, zůstává jim možnost nechat se oddat klasicky v obřadní síni radnice na náměstí Svobody. „Obřady na zámku nabízíme jako nadstandard. Několik měsíců tomu tak nebude,“ doplnil Gajdošík.

Podle údajů z odboru je zájem o svatby na zámku zhruba stejný jako o místnost na radnici, takže omezení v příštích měsících nebude velkým problémem.

Vyznavači alternativních míst se můžou vzít třeba na parkovišti před radnicí. „S takovým přáním asi nikdo nepřijde. Ovšem na žádost snoubenců může matrika povolit uzavření manželství na kterémkoliv vhodném místě ve svém správním obvodu,“ dodal Gajdošík.

Proto ani v Blansku nechybí žádosti o svatební obřad například na zahradě rodinného domu nebo na Novém Hradě u Adamova. Ten sice úředně patří do Olomučan, za správní poplatek je ale možné téměř cokoliv. „Pokud si snoubenci chtějí připlatit, vybírá se tisíc korun za jiné než úřední místo. A také se platí za neobvyklou dobu obřadu, například v osm hodin večer,“ podotkl Gajdošík.

Žádostí o neobvyklá svatební místa je podle údajů z blanenské radnice minimum. Většina lidí sází na klasické obřadní síně.

ANETA NEJEZOVÁ