„Do parku chodíme s dětmi rádi. Je to super místo, ale z mého pohledu je jeho potenciál nevyužitý. Ani mi tak nevadí staré, neošetřené stromy a to, že park není celkově moc udržovaný. Spíš mi tam chybí kolem cestiček s travnatými plochami nějaké dřevěné herní prvky pro děti nebo i altánek. Prostě něco, co by rodiny s dětmi na chvíli upoutalo a zdržely se na tomto krásném místě,“ řekla Deníku žena.

Podle ní cestou z boskovických lázní nebo akvaparku chodí kolem letního kina přes park k nedaleké zřícenině hradu velké množství lidí. „Myslím, že by bylo super na tuto trasu přes park umístit i nějaké informační panely. O historii města, přírodě a podobně nebo nějakou vědomostní hrou pro rodiny s dětmi. Je to frekventovaná pěší trasa,“ dodala.

Zámecký park čeká na větší úpravy už čtyřicet let. Příští rok chtěli zástupci města udělat nejnutnější údržbu. Obnovit mobiliář a upravit mlatové cesty. A později připravit projekt na celkovou obnovu parku. S tím zásadně nesouhlasili lidovečtí opoziční zastupitelé. „Park je památkově chráněný a chátrá už dlouhá léta. Zaslouží si větší pozornost a péči. Je logické, že když se sehnaly dotace na opravu letního kina, tak dostalo přednost. Ale k parku se musíme vrátit co nejdřív. Už třetí rozpočet žádáme, aby v něm byla položka na vypracování projektu jeho celkové obnovy. Čím dřív se začne, tím je větší šanci získat dotace. Z mého pohledu není hospodárné koupit mobiliář, nevím na základě čeho, když není projekt, a později ho přesouvat někam jinam,“ uvedla před schvalování rozpočtu na příští rok při jednání zastupitelstva senátorka Jaromíra Vítková.

Její návrh na přesunutí částky 1,3 milionu korun, původně určené pro nejnutnější úpravy a údržbu parku, do kapitálových výdajů na pořízení projektové dokumentace celkové obnovy parku, nakonec prošel. „O mobiliář a nejnutnější úpravy parku až tak najde. Nevíme ale, jestli tato částka bude na vypracování projektu stačit. Než se vše vysoutěží a zrealizuje, bavíme se, když dobře, o roku 2022. Chtěli jsme udělat alespoň to nejnutnější a v této položce ušetřit co nejvíc. A pak přesunout zbylé peníze na projektovou dokumentaci. Takto s nadsázkou říkám, že přesuneme peníze na projekt a příští rok nebudeme mít ani na zametení parku,“ řekl boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.

Tři studie

Park, který se rozprostírá na pěti hektarech nutně potřebuje obnovu zeleně a úpravu všech ploch. Naposledy byl totiž upraven před čtyřiceti lety. Je jednou z nejnavštěvovanějších upravených přírodních ploch na Blanensku. Rostou v něm i bezmála sto padesát let stará lípa a jinan dvoulaločný, které jsou památnými stromy. Boskovice patří k historickým městům na Moravě, které lákají turisty na četné památky, jako jsou hrad, zámek či židovské město.

Město si nechalo před šesti lety vypracovat tři studie, jak by se mohl park změnit. Architekti navrhli kromě úpravy zeleně například vytvoření místa s vyhlídkou na severozápadní část města, dětské hřiště v barokním stylu nebo také lezeckou stěnu na zadní části letního kina. Odhad nákladů navržených úprav byl tehdy dvanáct a půl milionu korun.

Prostor v parku před Zámeckým skleníkem Boskovičtí každoročně využívají pro pořádání velkých společenských akcí. Patří k nim například Husí slavnosti, které pravidelně přilákají do města tisíce gurmánů. V parku se nachází také letní kino, které nyní září novotou. Nákladnou rekonstrukci odstartovali Boskovičtí před sedmi lety a přišla na šestačtyřicet milionů. Skončila letos.

Kino zaznamenalo v letošní sezoně opět rekordní návštěvnost. Přes deset tisíc návštěvníků. Stejně jako loni se zařadilo na špici letních kin v republice. Nejnavštěvovanějším filmem byl snímek Šarlatán. „Podle statistiky Unie filmových distributorů máme mezi letními kiny opět nejvyšší návštěvnost v republice. Mnohem důležitějším milníkem je však skutečnost, že letos dělníci dokončili opravu celého areálu kina,“ řekl ředitel boskovického kina Tomáš Marvan.