Měsíc. Tak dlouho již platí v Blansku vyhláška, která omezuje pohyb psů na veřejných prostranstvích. Od prvního října mohou psi volně pobíhat pouze na čtyřech místech ve městě.

Jedním z nich je zámecký park. Někteří lidé však tuto lokalitu považují za nevhodnou pro výběh psů na volno. „Zámecký park má být něco krásného, upraveného a nemá být určený k vyprazdňování psů. Toto místo mi přijde k tomuto účelu špatné. Když jsem tam šla se psem, nebyl tam navíc ani jeden odpadkový koš na exkrementy. Když je toto místo určené k venčení, tak by mělo být alespoň vybavené koši," napsala nedávno na webové stránky Blanska Zdeňka Watzingerová.

Vedoucí blanenského odboru komunální údržby Petr Rizner uvedl, že koše budou v parku umístěné do konce tohoto týdne. Zpřístupnit park pro volný výběh psů je podle něj kompromisním řešením, které zástupci města vybírali téměř rok. „Spolupracovali jsme například s městskou policií anebo právním oddělením radnice. Vytipovali jsme kolem třinácti lokalit. Jednou z nich bylo třeba sídliště Zborovce mezi bytovými domy. Zaznamenali jsme ale velmi negativní reakce lidí, kteří tam bydlí. Dalším místem bylo třeba nábřeží kolem řeky Svitavy mezi vlakovou zastávkou Blansko město až po autobusové nádraží. Cyklisté i chodci ale byli proti," vysvětlil Rizner.

Podle vedoucí blanenského kynologického klubu agility Hany Rajtšlégrové není vhodné, když se víc psů pohybuje na jednom místě. „Chodí ke mně na cvičák lidé, kteří poukazují na to, že mají strach využít jednu ze čtyř lokalit pro volný výběh. Tato místa totiž nejsou pod odborným dohledem, a když se tam nakupí víc psů různých plemen, může dojít k neštěstí. Majitelé by měli své pejsky pořádně hlídat a být ohleduplní k ostatním," míní Rajtšlégrová.

Zámecký park však považuje za vhodný pro volný výběh psů. „Pořádáme tam například vánoční akci zvanou coursing. Více nepořádku než po pejscích tam zůstává po různých individuích, která tam posedávají na lavičkách. Chápu, že psí hromádky lidem vadí. Možná by pomohlo, kdyby město v parku umístilo také cedule s nápisem Uklízejte po psech," uvedla Rajtšlégrová.

Kromě košů by tam podle ní měly být samozřejmostí i sáčky. „Jinak se může stát, že za chvíli nebude kam šlápnout. Přesto se ale nejspíš najdou pejskaři, kteří po svých zvířatech nikdy uklízet nebudou. Vždy je to o lidech," sdělila Rajtšlégrová.

Rizner upřesnil, že město zhruba po roce platnosti vyhlášky vyhodnotí její přínos. A na základě požadavků lidí bude podnikat další kroky. „Když pes pobíhá na volno, neznamená to, že si může dělat co chce. Majitel jej musí mít pod dohledem a uklízet po něm," sdělil vedoucí blanenského odboru komunální údržby.

Na dodržování vyhlášky dohlíží blanenská městská policie. Podle jejího ředitele Martina Lepky strážníkům umožňuje více se na pejskaře zaměřit, protože pravidla pro pohyb psů jednoznačně vymezuje. „Výraznější prohřešky jsme zatím nezaznamenali. Porušování řešíme převážně domluvou. Pokud majitelé po svých psech neuklízejí opakovaně, hrozí jim na místě bloková pokuta až do výše pěti tisíc korun," upozornil Lepka.

Podle ředitelky Muzea Blanenska, které sídlí na zámku, Pavlíny Komínkové si zatím nikdo z návštěvníků na volný pohyb psů v parku nestěžoval. „Může se stát, že někteří pejskaři jsou při venčení nezodpovědní. Na to ale dohlíží město," sdělila Komínková.

Místostarosta Blanska Jiří Crha již dříve uvedl, že cílem vyhlášky není pejskaře omezovat. „Doposud jsme měli jen jednu vyhlášku, která řešila čistotu ve městě a volný pohyb psů. Z ministerstva vnitra nám doporučili, abychom měli pravidla stanovená ve dvou vyhláškách. Dříve jsme lokality pro volný pohyb psů vymezené neměli," řekl Crha.