Tahákem letošního ročníku bude mezinárodní kapela Duncan Hendy Band. „Vyzařuje z nich taková síla, která u leckterých kapel chybí. Také hrají pestrou hudbu,“ přiblížil jeden z organizátorů Miroslav Kubín.

Původně plánovaný program doznal některých změn. Duncani totiž nahradí skupinu StBend. „Harmonikář si bohužel zlomil při víkendových radovánkách klíční kost,“ vysvětlil Kubín. Dále budou v Letovicích chybět trutnovští Marta a Rasputin Band, kteří nemohou přijet. „Nahradí je ale osvědčená a stále lepší Krajda Blues. Před pár lety jsme je poznali jako skromné, poctivé muzikanty, v bluesovém stylu předávající svoje vlastní příběhy,“ nastínil Kubín.

První tóny Hudbovaru 2009 rozezní zámeckou jízdárnu v pět hodin odpoledne. Na pódiu se vystřídají místní Horkou jehlou, B – Niccol, Kubín a Žáček a comp., René z moštárny nebo Sagittari. Z Nenkovic přijede ještě kapela Honzíkova cesta.

Festival Hudbovar si stávající název vysloužil v době, kdy se jeho dění přesunulo z areálu koupaliště do zámeckého pivovaru. Od té doby Hudbovar letovický zámek neopustil.

Nejdříve věnovali pořadatelé celý den letovickým kapelám. „Festival zmohutněl a my jsme nechtěli, aby se kapely opakovaly. Přáli jsme si, aby byl Hudbovar pro lidi pestřejší. Proto dnes vystoupí pět místních skupin a tři z dovozu,“ uvedl Kubín s tím, že program důkladně rozmýšlí každý rok. Pro festival je charakteristické spojení rocku a folku. „Výběr kapel je čistě náš pocitový. Pozveme ty, které posloucháme,“ dodal Kubín, který očekává v jízdárně plno.