„Tato částka, ke které bychom měli dostat ještě nějaké peníze od města, postačí na první část oprav. Při té bychom měli opravit schody vedoucí do sklepa, zpevnit jejich okolí a postavit nad nimi střížku, aby do podzemí nezatékalo,“ popsala ředitelka Muzea Blansko Eva Nečasová.

Do starého sklepení se v Blansku dostali teprve v loňském roce. Pod zámkem objevili dvě místnosti spojené úzkou chodbičkou, které by měly časem sloužit jako fiktivní laboratoř Karla Reichenbacha. „O existenci sklepů jsme samozřejmě věděli jednak ze starých map a jednak díky dřívějším opravám zámku. Ale netušili jsme, jestli nejsou zasypané a co v nich přesně je. Podzemní místnosti se nám podařilo odhalit vlastním nákladem vloni. A teď je chceme zpřístupnit turistům. Byli bychom rádi, kdybychom to stihli do vítání svatého Martina,“ přiblížila Nečasová.

Aby do sklepení mohli lidé chodit bez toho, aniž by jim hrozil na polorozpadlých schodech úraz, získané peníze v muzeu nejdřív vloží do jejich opravy.

„Až se nám podaří sklepy bezpečně zpřístupnit, chtěli bychom v nich zařídit laboratoř významného vědce a chemika Karla Reichenbacha, který na blanenském zámku bádal. Reichenbach se totiž zásadně zasloužil o rozvoj města, na což se často zapomíná. Bez něho by například těžko dosáhla blanenská umělecká litina takového významu. Proto chceme, aby se lidé o něm něco dozvěděli,“ vysvětlila ředitelka muzea.

Podívejte se na fotografie: Podzemí blanenského zámku