Zatím v asi tři metrů dlouhém sklepení mohou zájemci vidět jeden náhrobní kámen – náhrobek Františka Augostina svobodného pána z Waldorfu, který byl v letech 1739 až 1748 královským hejtmanem brněnského kraje.

Do podzemí se návštěvníci dostanou z vnitřního nádvoří zámku. Neplatí se tam vstupné. „Do nynější podoby jsme sklepení dávali asi dva měsíce. Museli jsme je vyčistit, je tady nová elektroinstalace a schodiště,“ uvedla kastelánka Martina Medková Rudolfová. Sklepení totiž bylo minimálně od padesátých let minulého století využíváno jako skladiště, takže během let se tam nahromadila spousta harampádí. Podle Medkové sklepení v minulosti sloužilo také jako prostor k uložení zásob vína a jako barokní grotta, což byla umělá jeskyně s částí sochařské výzdoby, která je nyní v zámecké zahradě.

V lapidáriu bude příští rok k vidění asi dvacet náhrobních kamenů včetně odborných popisků. „Základ sbírky položil už v devatenáctém století jeden z majitelů zámku, Emanuel Dubský. Doplníme ji kameny z okolních hřbitovů a kostelů, které byly nevhodně uložené, a proto nemohou zůstat na původním místě,“ řekla dále kastelánka. Ve sbírce je podle ní například i náhrobní kámen policejního komisaře, který zatkl proslulého zloděje Johanna Georga Grasela. Ten pak byl v roce 1818, ve svých osmadvaceti letech, popraven.

Úpravy sklepení přišly asi na dvě stě tisíc korun, z čehož polovinou přispěl Jihomoravský kraj.