Dodal, že po dokončení prací bude údržba zámecké zahrady mnohem komfortnější než dřív. I díky moderním technologiím. Lysičtí pro zalévání využijí vodu ze střech, která poteče do retenčních nádrží. K dispozici mají i nový vrt. „V zahradě se položí závlahový systém s čidly na měření vlhkosti a teploty. Vše bude v podstatě na knoflík. Zahradníci se pak mohou věnovat své práci a nemusí chodit s konvemi,“ dodal Jureček.

S moderním vybavením se počítá i v zámeckém skleníku, kde bude vzduchotechnika. Mlžení při rozdílných teplotách tam dřív škodilo původním dřevěným trámům. Nyní je skleník stejně jako sousední oranžerie bez původních prosklených výplní. Oba objekty už kryjí nové střechy. Kamenné prvky jsou v péči restaurátorů. „Očišťujeme, zpevňujeme a umělým kamenem doplňujeme hodně zatížené kamenné prvky. Krycí desky nebo parapety,“ pospal postup prací u zámeckého skleníku jeden z restaurátorů Přemysl Blažík.

RESTAURÁTOŘI V AKCI

Veškeré opěrné zdi v zahradě jsou zajištěné, očištěné a čekají na nové omítky. Připravuje se nové podloží přístupových cest. Nový kabát už dostala také část sloupové kolonády. „Práce pokračují podle plánu. Díky poměrně teplé zimě jsme v mírném předstihu. Na podzim nás čeká úprava hráze vodního příkopu před zámkem. Musíme ho vypustit a vyčistit. Pak do něj opět vysadíme ryby, které úpravy přečkají na sádkách,“ zmínila další část prací lysická kastelánka Martina Rudolfová.

Po Brněnské přehradě hlásí horší kvalitu vody také další vodní nádrže v Jihomoravském kraji.
Horší voda v rybníku Suchý: na vině je extrémní počasí. Sinice se rychleji množí

Intenzivně se podle ní pracuje také na obnově původní výzdoby zámecké parku. Vypalují se keramické okrasné lemovky na záhony, část historických prvků je v restaurátorské dílně. „Pracuje se na výrobě nových odpadkových košů, kopiích historických laviček. Chceme nechat vyrobit plátěnou besídku a voliéru. Vše podle dochovaných historických materiálů, které máme k dispozici,“ doplnila Rudolfová.

Zahradu časem zpestří i kopie dvou původních sfing, které hlídaly ústřední schodiště. Úpravy za bezmála 180 milionů korun mají jedinečné a turisticky atraktivní lokalitě vrátit podobu z konce 19. století. Začaly loni na podzim. První turisté se do ní podívají až v roce 2024. Zámek v Lysicích je od roku 2002 národní kulturní památkou. Ročně ho navštíví přes 30 tisíc turistů.

ZAJÍMAVÉ OBJEVY

Zemní práce už také odhalily několik zajímavých nálezů. Při hloubení jedné z šachet dělníci narazili na původní sklep z 18. století, který se nachází pod současným jižním křídlem kolonády. V hledáčku archeologů skončila i kamenná dělovou koule. „Tento typ se používal do konce 17. století. Po té byla koule použita do původní štětové cesty pod kolonádou jako stavební materiál,“ informovali na sociální síti Lysičtí.

Nedávno se na zámku při rekonstrukci zámecké zahrady podařilo objevit část původního dřevěného potrubí. Fragment bývalého žlabu z jedlového dřeva. „Pokácení stromu, ze kterého bylo dřevěné koryto vyrobeno, jsme v naší laboratoři datovali na přelom let 1400 a 1401. Na základě zřetelných podkorních letokruhů. Jednalo se o jedli. Standardy ročních přírůstků u tohoto druhu stromů jsou na Moravě zpracované až k roku 1050,“ poznamenal odborník Tomáš Kyncl po dendrochronologickém rozboru.

Posilovací stroje nahradily na sídlišti v boskovické ulici Bílkova trampolínky.
Posilovací stroje nahradily na sídlišti v Boskovicích trampolínky. Podívejte se

Podle kastelánky Martiny Rudolfové se v tuto chvíli jedná o nejstarší dřevo na zámku v zachovalém stavu. „Podle způsobu opracování se původně zřejmě jednalo o trám, pozednici, z doby tvrze. Ta stála v místech dnešního zámku a s panstvím ji měli v držení páni z Kunštátu. Později byl trám využit na novověké potrubí,“ uvedla.

Cenný nález nechali Lysičtí převést ke konzervaci do Litomyšle k odborníkům na Fakultu restaurování Univerzity Pardubice. „Později ho vystavíme v novém návštěvnickém centru obnovené zahrady,“ dodala kastelánka.