Rozsáhlá obnova zahrady za 180 milionů korun, která začala před dvěma lety, má být hotová do konce prosince. Turisté se do ní podívají příští rok na jaře. „V současnosti se také pracuje na omítkách ve sklenících, na výstavbě nových pařenišť a restaurování váz. Pokračuje výsadba trvalek. Máme už také vyrobené lavičky a na velkém nádvoří je rozmístěná část nových odpadkových košů,“ popsala aktuální stav rekonstrukce Deníku Rovnost kastelánka Státního zámku Lysice Martina Rudolfová.

Obnovená bude na zámku také unikátní fíkovna z devatenáctého století s pojízdnou střechou. „Tohoto druhu je jediná dochovaná na území naší republiky. Obnovená původní střešní konstrukce bude se šindelovou krytinou. Prodloužený návštěvnický okruh zámeckou zahradou pak zavede zájemce právě do fíkovny,“ upozornila nedávno na jednu ze zajímavostí prohlídkových tras lysická kastelánka.

Zdroj: Státní zámek Lysice

Zámek v Lysicích je od roku 2002 národní kulturní památkou. Ročně si ho prohlédne přes třicet tisíc turistů a patří k nejnavštěvovanějším památkám v Jihomoravském kraji.