Památku Romů bude v místě bývalého tábora připomínat budova památníku. „Podobu památníku a jeho projektovou dokumentaci představí veřejnosti zástupci Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského, kteří mají stavbu na starosti," uvedla vedoucí oddělení vztahů s veřejností Muzea romské kultury Soňa Morgenthalová. Prezentace se uskuteční v místě bývalého tábora v neděli odpoledne.

Stavba památníku

Návrh podoby Památníku vytvořil loni student Českého vysokého učení technického Richard Kozníček. Stavět by se mělo začít zkraje příštího roku. „V současnosti nám chybí poslední vyjádření k územnímu rozhodnutí. Jakmile ho budeme mít, zažádáme si o stavební povolení," uvedl koordinátor budování Památníku Hodonín Pavel Štěpán.

Územní rozhodnutí by mohlo padnout v řádu týdnů. „Řešíme ještě nějaké otázky ohledně pozemků, ale žádný velký problém se kolem územního rozhodnutí nevyskytl, takže jakmile vše dořešíme, nic nebude bránit jeho vydání," dodal starosta Hodonína u Kunštátu Lubomír Štarha.

S přípravou stavby se začalo již před třemi lety. Až do roku 2009 totiž v prostoru bývalého sběrného tábora fungovalo rekreační centrum, které srovnala se zemí těžká technika. Se stavbou památníku za přibližně sedmatřicet milionů korun by se mělo začít příští rok na jaře. „Jakmile získáme všechna potřebná povolení, začne se stavět," uvedla koordinátorka budování Památníku Hodonín Petra Holovková.

Stavba má být hotová v roce 2016, jednotlivé expozice pak o rok později. Areál bude sloužit nejen jako památka obětí romského holocaustu, ale také jako místo pro vzdělávání škol i zástupců neziskových organizací.

Rekonstrukce se před dvěma lety dočkala budova bývalého vězeňského baráku, který se jako jediný dochoval do současnosti. „Do budovy mohou prozatím návštěvníci nahlédnout jen pří pietních shromážděních nebo po předchozí domluvě," uvedla Holovková.

Trvalé zpřístupnění baráku veřejnosti se na nejbližší dobu neplánuje. „Jeho interiér zatím není plně vybavený a počítáme, že budovu trvale neotevřeme dříve, než bude dokončen památník. Jakmile totiž začne jeho stavba, nemohli by se případní zájemci o prohlídku k baráku dostat skrz staveniště," vysvětlila Holovková.

Nedělní pietní shromáždění pořádá brněnské Muzeum romské kultury každoročně už od roku 1995. Připomíná tak nejpočetnější transport Romů ze sběrného tábora v Hodoníně do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. V hodonínském táboře bylo v době války vězněno třináct set devadesát šest osob, z nichž dvě stě sedm zahynulo nejčastěji na tuberkulózu, zápal plic a břišní tyfus.

Hromadné hroby

Nedaleko areálu vznikl v místě hromadných hrobů památník, který nyní spravuje Muzeum romské kultury a u kterého se v neděli koná pietní shromáždění. Lidé uctí památku mrtvých také na hřbitově v Černovicích, kde je pohřbeno prvních sedmdesát obětí ze Žalova.

MARIE JAHODOVÁ