Vláda totiž ve středu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok, tedy pravděpodobně i peníze na výstavbu mezinárodního vzdělávacího centra obětí romského holocaustu právě v prostorách Žalova.

„Těžko k tomu ještě něco dodat. Budu hlavně ráda, až to bude všechno za námi a areál ministerstvo školství doopravdy odkoupí. Poslední dva nebo tři roky žiju v nejistotě, tyto poslední tři sezóny byly pro mě také právě kvůli vyjednávání o odkupu ztrátové,“ komentovala středeční jednání vlády Alena Vojtová.

K odkupu prostor bývalého internačního tábora pro Romy, který je dnes rekreačním areálem, už mělo v minulosti dojít několikrát. Ministrovi pro lidská práva Michaelu Kocábovi se nakonec podařilo prosadit plán, který počítal s tím, že výstavbou vzdělávacího centra centra bude pověřeno ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy. To také areál Žalova od současné majitelky vykoupí. Vše ale od začátku komplikovala složitá státní finanční situace a nejistá politická podpora projektu. A Alena Vojtová tak každý měsíc přicházela o tržbu.

„Už přede dvěma lety, když informace o stavbě toho centra proběhla v médiích, nám začali ubývat zájemci o ubytování. Bylo těžké kohokoliv dopředu přijímat, když jsme neměli jistotu, jestli areál budeme dál spravovat,“ vysvětlila Vojtová.

Peníze na výkup Žalova už přitom ministerstvo školství mělo připravené. Podle tiskového mluvčího ministerstva však bylo třeba při odkupu pozemku dodržet určitá pravidla. „Ministerstvo školství nehodlá pozemek odkoupit bez toho, aby mělo jistotu, že dostane i peníze na výstavbu areálu. Tím by totiž došlo ke zmaření investice a k následnému postihu od Národního kontrolního úřadu. Jde čistě o preventivní opatření proti plýtvání prostředků, které je časově ohraničeno sestavením státního rozpočtu na rok 2010,“ řekl ještě před hlasováním vlády tiskový mluvčí ministerstva školství Tomáš Bouška.

Středeční kývnutí vlády by tak mohlo pohnout ledy a zajistit Aleně Vojtové dlouho slibované peníze. „Vzhledem ke schválenému návrhu státního rozpočtu vypadá aktuální situace nadějně. Na výstavbu areálu v Žalově by podle našich informací měl rozpočet na příští rok pamatovat. Jakmile obdržíme od ministerstva financí potvrzení, že zmiňovaná částka bude na účet ministerstva školství převedena, přistoupíme k odkoupení pozemku,“ potvrdil Bouška.

Nejméně jasná tak prozatím zůstává úloha Romského muzea v Brně, které původně mělo zajistit náplň nového centra. „Naším zřizovatelem je ale ministerstvo kultury, které žádost na správu Žalova zamítlo. Není tedy vůbec jasné, zda budeme v Hodoníně u Kunštátu budovat vlastní expozici,“ řekla ředitelka Romského muzea Jana Horváthová.