V budoucnu by v místech válečné genocidy Romů měl stát důstojný památník obětem romského holocaustu se vzdělávacím centrem. Jedná se o něm již delší dobu. Kdy bude stát a jaká bude jeho konečná podoba, zatím není jisté.

„Ze sběrného tábora se zachovala jediná původní budova. V té bychom chtěli představit dějiny holocaustu Romů u nás ale i z celé Evropy a udělat v ní stálou expozici. Postavilo by se také vzdělávací centrum s knihovnou a audiovizuálním vybavením. Lidé by se tak dozvěděli více o genocidě Romů za druhé světové války. Studie už máme, ale vše je zatím ve fázi jednání a příprav,“ řekla Lucie Matějková z Muzea Romské kultury v Brně.

Pozemky na nichž se dříve v Hodoníně rozkládal pracovní a sběrný tábor Romů nyní vlastní stát. Předchozí majitelé na nich v posledních letech provozovali rekreační areál Žalov. Ministerstvo školství pozemky a celý areál po vleklých jednáních koupilo koncem prosince loňského roku. Za dvacet milionů korun. Nyní ho hlídá bezpečnostní služba. „O tomto projektu se už jedná delší dobu. Já ho zdědil po svých předchůdcích. Do konce září bych chtěl mít na stole všechny podklady a ucelenou koncepci, abych ji mohl v říjnu předložit ve vládě. Je potřeba vše prokonzultovat s ministerstvem kultury, financí, zástupci romských organizací a samozřejmě s radními Hodonína. Tento záměr má podle mě neskutečný význam. Jedná se o místo, kde umírali lidé a pokud se chceme vyrovnat s minulostí a pochopit důležitá fakta, musíme pro to něco udělat,“ řekl ministr školství Josef Dobeš, který ve čtvrtek bývalý pracovní a sběrný tábor v Hodoníně navštívil.

Společně s Dobešem se ve čtvrtek schůzky zúčastnili také zástupci romských organizací, Muzea Romské kultury v Brně, starostové Hodonína a okolních obcí a také bývalý ministr pro lidská práva, nyní zmocněnec pro lidská práva, Michael Kocáb. Právě on myšlenku památníku romského holocaustu se vzdělávacím centrem v Hodoníně u Kunštátu prosazoval už v minulosti. „Peníze na památník a vzdělávací centrum se ze státního rozpočtu sice podařilo vyčlenit, ale pak jsme přešlapovali na místě. Věřím, že se vše dotáhne do konce a vláda tuto akci nesmete ze stolu. Vždyť ve světě žádné místo, které by důstojně připomínalo romský holocaust, není. Hodonín by byl unikátní,“ řekl Kocáb s tím, že jedním ze zásadních kroků pro další fázi projektu bylo odkoupení pozemků, na kterých se za druhé světové války romský pracovní tábor rozkládal.

Na stavbu vzdělávacího centra a památníku romského holocaustu počítá ministerstvo školství se sedmdesáti miliony korun, které vláda v minulosti již schválila. „V našem rezortu se nyní škrtá, kde se může. Prakticky všechny investice mají stop. Ale osobně si myslím, že v případě Hodonína je šance na úspěch. Věřím, že dosáhneme i na peníze z evropských fondů,“ dodal ministr školství Dobeš a upřesnil, že v jednom z návrhů je založení obecně prospěšné společnosti, která by měla chod vzdělávacího centra s památníkem na starosti. V ní by byla zaangažovaná ministerstva, vedení obce, romské organizace a další. „Zatím je vše v režii ministerstva školství. Až bude k celému záměru udělaný a schválený projekt můžeme teprve podniknout další kroky a přejít ke změně územního plánu,“ řekl starosta Hodonína u Kunštátu Zdeněk Bubeník s tím, že příjezdová cesta a okolní pozemky v okolí areálu Žalov patří obci.