Odejít z domovů pro seniory by měli soběstační lidé. K tomu vybízí zákon o sociálních službách. Letos končí tříletá lhůta, kdy měli ředitelé domovů prověřit, kteří lidé jsou závislí na cizí pomoci. Soběstačné obyvatele pak měli přemístit. Vedení domovů se na Blanensku ke svým svěřencům zády neobrátí.

Černohorský domov opustila před třemi měsíci jedna žena. V domově strávila dlouhých deset let. „Průměrný věk našich uživatelů je dvaaosmdesát let. Tato padesátiletá žena má sice problém s dorozumíváním, přesto byla vitální a měla jiné zájmy a představy než ostatní. Občas se svěřila, že chce bydlet sama,“ přiblížila ředitelka domova pro seniory Věra Veselá s tím, že žena nyní navštěvuje denní centrum Oblastní charity v Blansku.

Nový zákon o sociálních službách platí podle Veselé od ledna roku 2007. „Vypracovávali jsme individuální plán a pak s uživateli sháněli místo, které by jim vyhovovalo. V dalších zařízeních je však plno. Naši lidé se také mnohdy nemají kam vrátit,“ pokračovala Veselá. V Černé Hoře bydlí dva další lidé, kteří by měli odejít. Jejich spolubydlící jsou na tom hůř, přesto tito dva nejsou zcela soběstační. „Zůstávají tedy. Jsou tu léta a s ostatními se sžili,“ podotkla ředitelka s tím, že v černohorském domově najdou útočiště lidé se špatným zdravotním stavem. Často trpí demencí, Alzheimerovou chorobou nebo mají problémy s pohybem. Nachází se také v obtížné sociální situaci.

Soběstačný člověk by měl využít pečovatelskou službu

Nyní se do domova jakž takž soběstačný člověk nedostane. Nejdřív by měl zůstat doma a využívat pečovatelskou službu. Až je situace neúnosná, přijde na řadu domov. „Ústavů je málo a populace stárne. Proto se teď domovy budou zaměřovat na lidi, kteří potřebují pomoc cizího člověka,“ vysvětlila ředitelka domova v Boskovicích Eva Sáňková. I podle ní je situace komplikovaná a případy, kdy přiměřeně soběstačný člověk domov opuští, jsou ojedinělé. „Spousta lidí už své bydlení prodala, mají vyřešenou minulost,“ upozornila Sáňková. V Boskovicích se starají o lidi, kteří mají nárok na příspěvek na péči. Ten posuzují lékaři i sociální pracovníci. Boskovičtí tak nikoho ze svého kolektivu vyloučit nehodlají.

Do pořadníku žadatelů o bydlení v letovickém domově se nechají zapisovat i zdraví lidé. „Lidé se tak jistí do budoucna. Až se jejich stav zhorší, přijdou tak rychleji na řadu. My jsme chtěli hodnotit, jestli jsou žadatelé skutečně závislí na pomoci jiného člověka. Rozdělili jsme tedy nově stupně závislosti na lehký, střední a těžký,“ sdělil tamní vedoucí sociální péče Věroslav Kyjovský. Podle něj pomoc potřebují všichni obyvatelé domova v Letovicích. Nikoho tedy přemístit nechtějí.

V Senior Centru v Blansku někteří lidé soběstační jsou. „Přijali jsme je před změnou zákona. Máme s nimi sepsané smlouvy a nemají se kam vrátit. Nemůžeme je přece vykázat,“ míní zástupkyně ředitelky Eva Vágnerová.