I dnes každá ze stran stále trvá na svém. Starosta Petrovic Vladimír Paulík podal na Okresní soud v Blansku návrh na předběžné opatření. „Ten ale věc postoupil Jihomoravskému kraji, který vydával rozhodnutí o povolení stavby sběrného dvora. Obrátili jsme se i na poskytovatele dotace na sběrný dvůr, kterým byl Státní fond životního prostředí. Nemohou to ale řešit dva orgány souběžně, proto si musíme počkat na stanovisko kraje. Jsem přesvědčený o tom, že sběrný dvůr budeme moci opět využívat," uvedl Paulík.

Vavřinečtí podle něj chtějí, aby se Petrovice podílely na řešení ztrátovosti dvora. To mu vadí. „Když žádali o dotaci, zavázali jsme se, že je budeme podporovat. Ale o doplácení ztrátovosti nebyla řeč. Chtěli jsme, aby si obyvatelé naší obce, kteří si do sběrného dvora odpad dovezou, jej také v plné výši zaplatili. Ale Vavřinečtí to odmítli," sdělil Paulík.

PŘEČTĚTE SI K TÉMATU: Spor o placení za odpad: Vavřinec zakázal Petrovickým vstup do sběrného dvora

Dodal, že Vavřinec po Petrovicích požaduje zaplatit za tříleté využívání dvora asi sto dvacet tisíc korun. „Faktury ale přitom nemají. Když jsme je vyzvali, ať je předloží, tak nám odpověděli, že jim nedlužíme ani korunu," popsal starosta Petrovic.

Novotný považuje jeho argumenty za úsměvné. „Neodvažuji se tipovat, kolik obyvatel Petrovic uvítalo rozhodnutí vedení obce, že si musejí veškeré odpady dovezené na sběrný dvůr v plné výši uhradit. To ani nemluvím o tom, že podmínky dotace nám jako provozovateli sběrného dvora neumožňují odběr veškerého odpadu od obyvatel zpoplatnit. Kromě toho musí každá obec vždy počítat s tím, že likvidace odpadů je ztrátová. A nemůže po svých obyvatelích chtít, aby ji platili v plné výši," míní Novotný.

Otázku, kam s větším množstvím odpadů, již Petrovice částečně vyřešily. „Koupili jsme vlastní velkoobjemový kontejner, do kterého se vejde patnáct kubíků odpadu. V provozu bude od příštího pondělí. Budeme jej vyvážet do sběrného dvora v Boskovicích. Tento týden jsme podepsali smlouvu," přiblížil Paulík.

Petrovičtí loni v prosinci vyhláškou zrušili poplatek za svoz odpadu. Obyvatelé zaplatí jen tři sta korun ročně za jeho likvidaci. Podle Paulíka tak učinili na základě přání Vavřince. Pak mělo dojít k podpisu smluv o využívání sběrného dvora, ale Petrovice to odmítly.

Podmínky byly podle Paulíka jiné, než na čem se s Vavřincem domluvili. Vedení Vavřince ale tvrdí, že Paulík určité informace zkresluje. „Nikdy jsme po Petrovicích nepožadovali, aby zrušily místní poplatek za odvoz domovního odpadu. Je to nesmysl. To je na jednotlivých obcích, jak se rozhodnou. Než jsme začali sběrný dvůr stavět, s Petrovicemi i dalšími obcemi jsme se ústně domluvili na tom, že budou financovat i ztrátu. Jenže Petrovice pak smlouvu nechtěly podepsat ani uhradit. Když přitom Petrovičtí schvalovali rozpočet na letošní rok, pan Paulík nám přislíbil, že obec dlužnou částku uhradí. Pokud to neudělají, na sběrný dvůr ve Veselici jim vyvážet nepovolíme," trvá na svém místostarosta Vavřince Marek Jarůšek.

Vavřinec sběrný dvůr postavil za více než dvanáct a půl milionu korun. Především díky dotaci ze Státního fondu životního prostředí. „S podobným případem, kdy by jedna obec či město zakázaly vyvážet odpady na sběrný dvůr postavený z našich dotací, jsem se ještě nesetkala," podivila se mluvčí fondu Petra Kolínská.