Turisty mířící do hojně navštěvovaného Rakoveckého údolí poblíž Jedovnic zastavují cedule se zákazem vstupu. Cyklisti jedoucí stezkou z Adamova do Blanska musí hledat už více než měsíc jinou trasu. Tomu bude za krátko konec. Většina lesů zavřených kvůli kalamitě, kterou na Blanensku způsobila v půli června bouřka, se lidem otevře prvního srpna.

„Přestože zákaz vstupu do lesních porostů kvůli bezpečnosti lidí a hladkému průběhu těžby dříví, je původně vyhlášený až do 25. srpna, chceme alespoň některé oblasti lidem zpřístupnit dřív. Proto předložíme radě města Blanska návrh, aby do určitých úseků zákaz odvolala už od 1. srpna,“ informuje Pavel Mauer, zástupce ředitele Školního lesního podniku Křtiny, který převážnou část lesů postižených kalamitou spravuje.

Bukovinka i cyklostezka na Adamov

Do 25. srpna zákaz vstupu na veškeré lesní pozemky v celkem šestadvaceti katastrálních území na Blanensku. Tak znělo původní rozhodnutí, které vydali po ničivé bouřce v půlce června blanenští radní. V této chvíli jsou připraveni svolat zasedání rady a plošný zákaz odvolat. „Hned jak nás Školní lesní podnik Křtiny osloví, sejde se mimořádná rada města a vstup do jimi navrhovaných lesních porostům povolíme,“ potvrzuje blanenská starostka Jaroslava Králová.

Jednou z oblastí, ve které se budou moct v druhé polovině prázdnin procházet lidé, je Rakovecké údolí obklopující turisty vyhledávané městečko Jedovnice nebo vesnice Bukovina a Bukovinka. Dalším zpřístupněným úsekem bude cyklostezka spojující Blansko z Adamovem. „Tato cesta je dost frekventovaná, proto jsme ji chtěli otevřít přednostně. Momentálně máme zpracováno zhruba pětatřicet hektarů z celkem padesáti, některé lesy tak zůstanou uzavřené i nadále, například kolem Rudice, kde vichřice napáchala značné škody. Další porosty bychom mohli zpřístupnit patnáctého srpna,“ dodává Maeur s tím, že kvůli těžbě by měli návštěvníci lesů stále zůstávat obezřetní a dbát na svou bezpečnost.

Pěší výletníci, pejskaři, cyklisté. Tito všichni si po odvolání zákazu vstupu do lesů na Blanensku oddychnou. Na vyjížďky na kole se těší také Vladimír Bílý z Adamova. „Myslím si, že na asfaltových cyklostezkách se následky bouřkové kalamity trochu přeháněly, většina jich byla i tak relativně bezpečných. Zato vyjížďky na horském kole, na kterém jezdím převážně, byly komplikované. Spoustu lesů se projet nedalo a na dalších místech jsem musel kvůli popadaným stromům často z kola slézat a přenášet je,“ vzpomíná Bílý.

Vydělat na kalamitě

Měsíc a půl po kalamitě lesníci nemuseli uložit turistům ani cyklistům v uzavřených oblastech žádnou pokutou. Na vyhnání z lesa stačila domluva. Zato případy, kdy se lidé chtěli díky kalamitě obohatit, museli policisté šetřit hned dva. „Po bouřkové kalamitě jsme prošetřovaly dvě krádeže dříví, potvrdila blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

V prvním případě se jednalo o již známého pachatele, který si z lesa odvezl smrkové dříví za přibližně dva tisíce korun na pozemek svého rodinného domu ve Křtinách. „A podruhé si dosud neznámý pachatel v lese nachystal na odvoz třicet metrů kubických bukového dřeva ve výši šesti tisíc korun. To šetříme jako krádež,“ doplnila Šebková.