„V lesích jsou vyvrácené, zlomené a zavěšené stromy, které stále hrozí pádem. Půda je po douhodobějších deštích podmáčená a tím je narušena celková stabilita lesních porostů. Jedná se o opatření z důvodu zájmu o zdraví a bezpečnost občanů,“ zdůvodnila rozhodnutí radních starostka Blanska Jaroslava Králová.

Kromě vlastníků a správců pozemků nikdo nesmí do lesů v katastrech Adamova, Blanska, Bukoviny, Bukovinky, Habrůvky, Holštejna, Horní Lhoty, Hořic, Jedovnic, Klepačova, Křtin, Lažánek, Lažan, Lipovce, Lipůvky, Milonic, Olešné, Olomučan, Rudice, Senetářova, Suchdolu, Svaté Kateřiny, Svinošic, Šebrova, Těchova a Vilémovic. Při vstupech do lesů by se tak v nejbližší době měly objevit cedule se zákazem vstupu. Kdo zákaz poruší, riskuje nejen svoje zdraví, ale může dostat i pokutu za přestupek.

Lesáci před vstupem do lesů varovali hned v pondělí. „Je to skutečně nebezpečné. Hříbky, které nyní asi porostou, za to skutečně nestojí,“ uvedl Pavel Mauer ze Školního lesního podniku Křtiny.

Zákaz citelně pocítí i turisté směřující do Moravského krasu. Neprůjezdné jsou zatím Suchý a Pustý žleb, turisté se nedostanou k Novému Hradu, do Rudického propadání, nevystoupí na vyhlídky nad Býčí skálou nebo u Máchova památníku v Josefovském údolí. Kvůli zákazu se zájemci nedostanou ani na rozhlednu Alexandrovku.

LEONA PAROULKOVÁ, ČTK