Informovala o tom Boskovická divize Vodárenské akciové společnosti. „Vlivem dlouhodobého sucha dochází k poklesu vydatnosti vodních zdrojů, což je komplikováno zvýšeným odběrem z veřejných vodovodů na závlahu, plnění bazénů a podobně. Situace začíná mít dopad i na běžné zásobování pitnou vodou a je nutné přijmout opatření na regulaci odběrů,“ informoval ředitel divize Boskovice Petr Fiala.
V řadě obcí se s podobou situací potýkají léta už s nástupem jarních měsíců a odběry pitné vody tam omezují veřejné vyhlášky. Například ve Skrchově mohou místní vodu z obecního vodovodu používat pouze pro osobní potřebu: k pití, vaření a hygieně. Pravidlo nyní platí až do konce září.
„Užívání pitné vody z veřejného vodovodu se omezuje na množství sedmdesát litrů na osobu a den. Do doby napojení obce na skupinový vodovod Letovice bude zásobování závislé na stávajícím nedostatečném vodním zdroji. S nástupem jarního a letního období nebude schopen pokrývat běžnou denní potřebu,“ okomentovala vyhlášku vedoucí boskovického odboru tvorby a ochrany životního prostřední Leona Fialová.
Podle starostky Skrchova Věry Kolářové zatím místní ale na suchu nejsou. Pitnou vodou se totiž po zkušenostech v uplynulých letech snaží šetřit. Dost z nich obnovilo staré studny a zachytává dešťovku, kterou poté zalévají zahrady.
„Čekáme, až se připojíme na vlkovský přivaděč. Je to v režii svazku vodovodů. Zatím si s vodou vystačíme i v nejvyšších oblastech obce. Před několika lety musely vodárny cisternou doplňovat obecní vodojem. V takové situaci zatím nejsme. Lidé se u nás naučili s vodou šetřit.,“ uvedla starostka.
Na Blanensku s nedostatkem a kvalitou vody bojují desítky obcí. Část z nich se nachází na Jedovnicku. Problém má vyřešit projekt Pitná vody Jedovnicko za zhruba 230 milionů korun. Do první etapy se dělníci pustili před více než dvěma lety a hotová byla na konci června. Tamní soustava obecních vodovodů se připojí na páteřní vodovod Velké Opatovice – Boskovice – Blansko.
„V první etapě počítáme s napojením vodovodů v okolí Jedovnic na páteřní vodovod. V Jedovnicích vznikne také nová úpravna vody a opraví se tamní vodojem,“ informoval před startem prací tajemník Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí Petr Tioka.
První etapa zahrnovala vybudování přivaděčů, vodovodních řadů a propojů pitné vody v celkové délce necelých sedmnácti kilometrů. A také výstavbu úpravny Jedovnice ve stávajícím areálu a nový vodojem na místě původního v obci Rudice.
Součástí se stane i nová nádrž u vodojemu Větřák v Jedovnicích, vystrojení nového vrtu, úpravy na stávajících vrtech a další související práce a činnosti. „Jedná se o zabezpečení dostatečného množství pitné vody v odpovídající kvalitě pro Jedovnice a dalších až třináct obcí: Klepačov, Olomučany, Rudice, Lažánky, Ostrov u Macochy, Senetářov, Lipovec, Holštejn, Kotvrdovice, Krasová, Kulířov, Krásensko, Vilémovice,“ uvedl zástupci svazku.