V Ostrově u Macochy začala vyhláška zakazující podomní a pochůzkový prodej platit letos začátkem března. „Prodejci k nám ale stále jezdí a snaží se místním lidem něco nabízet. Nejčastěji energie. Vždycky když se dozvím, že se po Ostrově někdo takový pohybuje, musím ho upozornit na to, že u nás platí vyhláška. S některými ale není možné se normálně domluvit a ještě se rozčilují, co si to dovoluji, že je chci vykázat z městyse. Podobné situace tady řeším zhruba každé tři týdny. Policii jsem ale zatím volat nemusel," popsal starosta Ostrova u Macochy Ondřej Hudec.

kde zakázali podomní prodej
Blansko
Adamov
Letovice
Velké Opatovice
Kunštát
Petrovice
Ráječko
Ostrov u Macochy

O to, že v městysu platí zákaz podomního prodeje, se podle něj prodejci nezajímají. „Uvažujeme tak o tom, že umístíme informační tabule o tomto zákazu k silnicím, kterými se vjíždí do Ostrova," řekl Hudec.

Naproti tomu například v Blansku podomní prodejci už na tamní obyvatele zvoní čím dál méně. „Občas oznámení o tom, že se tu podomní prodejci pohybují, dostaneme, ale takové případy už jsou spíše výjimečné. Řešíme to domluvou nebo blokovou pokutou," řekl ředitel blanenské městské policie Martin Lepka.

Už si netroufají

Podle blanenského starosty Iva Poláka se zákaz podomního prodeje osvědčil. „Vyhláška už u nás platí druhým rokem. Stále se najdou prodejci, kteří ji porušují, ale lidé už jsou zvyklí takovou situaci oznámit, takže takové případy ubývají. Například vůbec se už nestává to, že by v Blansku lidé něco nabízeli nebo prodávali na veřejných prostranstvích, jak tomu bylo dříve," řekl blanenský starosta.

Zákaz před časem zavedli i v Adamově. „S podomním prodejem se tu díky tomu už určitě nesetkáváme tak často jako dříve. Lidé si už zvykli, že kdykoliv se v Adamově někdo takový objeví, ihned informují buď nás, nebo městskou policii. Stává se to i o víkendech. My v takovém případě hned informujeme obyvatele Adamova městským rozhlasem, že se po městě pohybuje podezřelá osoba. Podomní prodejce tak rychle uteče, a pokud ne, porušování vyhlášky s ním pak řeší strážníci," přiblížil starosta Adamova Roman Pilát.

Chránit své obyvatele před nepoctivými prodejci se rozhodli i v Letovicích. Vyhláška už tam platí téměř rok. „To, že je u nás podomní prodej zakázaný, máme vyvěšené na různých místech ve městě, aby o tom prodejci věděli. Od obyvatel Letovic na to máme kladné ohlasy," řekl letovický starosta Vladimír Stejskal.