Řada motoristů si s tím hlavu vůbec neláme a přímo na horizontu stejně zatočí volantem doleva. V horším případě dokonce zastaví v rychlejším pruhu. S houstnoucím provozem tu těžkých nehod přibývá. „Bohužel, zde je odbočování do zákazu zcela běžné, viděl jsem to mnohokrát,“ řekl Deníku Rovnost jeden motoristů Martin Bezdíček z nedalekého Blanska.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

Zakázaným odbočováním si řidiči zkracují cestu. Někdy domů, jindy zase sobě a ostatním do nemocnice. Ve fatálním případě i na hřbitov. Jinak by se totiž do Bořitova ze státní silnice dostali až po více než kilometru a průjezdu přes kruhový objezd u sousední Černé Hory. „Benzín je drahý. Přece se nebudou jezdit otáčet na kruháč. Teď vážně. Potkal jsem tam opravdu několikrát stojící auto v levém pruhu a čekající až projede kolona od Brna. Teď nedávno i cyklistu který tam odbočoval a ještě rozhazoval rukama, když ho ti, co museli hodně prudce brzdit, vytroubili,“ popsal dopravní situaci v diskuzi pod textem o jedné z vážných nehod čtenář Deníku.

Ilustrační foto.
Nehoda u Bořitova: muže při vystupování z nabouraného auta srazil další vůz

Podle policistů se na tomto místě nebourá jen kvůli porušení zákazu odbočení vlevo. Úsek přitom kontrolují a rozdávají pokuty. Za porušení dopravního značení je to na místě do dvou tisíc korun. Za nedání přednosti při odbočování až do dvou a půl tisíce korun. Řidiči tu však porušují pravidla dál. „Tento úsek kontrolujeme v rámci celé silnice I/43. Častou příčinou nehod tam bývá také nedodržení rychlosti a bezpečné vzdálenosti,“ informovala policejní mluvčí Lenka Koryťáková.

A kdyby toto místo s přestupky monitorovala kamera? „Kamera by musela být jako automatický technický prostředek, který by dokumentoval tato jednání. A někdo by ji takto musel tedy provozovat,“ sdělila na dotaz redakce policie. K podobnému kroku se v tuto chvíli podle dostupných informací nikdo nechystá.

Podle bořitovského starosty Antonína Fojta je křižovatka značená dobře. Kontroly policistů v tomto místě zaznamenal. „Nemůžou tam ale stát každý den. Co změnit, aby se tu nebouralo? Je to jen a jen o řidičích a dodržování předpisů. Značení hovoří jasně. Zákaz odbočení vlevo, plné čáry. Samozřejmě že silnice I/43 je dlouhodobě přetížená a má rizikové úseky. Dopravě by ulevila výstavba nové rychlostní silnice. Ale to nic nemění na tom, že pravidla se musí dodržovat všude,“ poznamenal Fojt.

U Bořitova havarovalo ve čtvrtek před jednou hodinou odpoledne osobní auto. Hasiči vyprošťovali jednoho člena posádky.
U Bořitova havarovalo auto. Hasiči vyprošťovali jednoho člena posádky

Starosta zároveň zmínil, že před lety byl tento úsek mnohem nebezpečnější. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nechalo přesunout autobusové zastávky nedaleko bořitovského zemědělského družstva z horizontu u křižovatky blíže ke kruhovému objezdu u Černé Hory. Autobusy k nim nyní zajíždějí do zálivů. „V tomto úseku došlo ke snížení rychlosti na sedmdesát kilometrů v hodině a také přibyl odbočovací pruh do Bořitova,“ zmínila tehdejší úpravy mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Stály kolem devíti milionů korun.

Přesto chodci, kteří křižovatku přecházejí jak je napadne, riskují dál. Letos v únoru tam auto srazilo při přecházení silnice I/43 pětasedmdesátiletého muže. Ten na místě svým zraněním podlehl. Na sobě podle všeho navíc neměl reflexní prvky.