Toto pravidlo platí od minulého pátku například na základní škole v Kunštátě. „Důvodů jsme k tomu měli několik. Nejdříve jsme zjistili, že se děti přes mobily dostaly na zaheslovaný internet. Postupně se přidávaly další problémy. Například to, že na mobily ve škole fotily a natáčely, pak to dávaly na sociální sítě," popsal situaci ředitel školy Vratislav Sedlák.

Zpřísnit používání mobilů mají v plánu i ve Svitávce, kde se kvůli nim chystají upravit školní řád. „V pondělí na poradě budeme debatovat hlavně o zpřísnění pravidel užívání mobilů ve škole," řekl ředitel tamní základní školy Aleš Antl. Problém vidí v tom, že děti o přestávce nedělají nic jiného, než že si hrají s telefony. „Nestihnou si třeba nachystat věci na další hodinu a jsou pak často roztěkané," dodal.

NEVHODNÁ VIDEA

Jinou zkušenost ale mají na základní škole v Boskovicích. „Jednou za čas se skutečně stane, že žákovi zazvoní telefon uprostřed výuky. Většinou je problém v tom, že si jednoduše zapomene vypnout zvuk. A to se může stát komukoliv," sdělil ředitel školy Vladimír Ochmanský. Omezit používání mobilů ve vyučování podle něj vedení školy neuvažuje.

Problémy spojené s používáním mobilů mají především žáci na druhém stupni. „Čím jsou děti starší, tím více mobil používají. Ti nejstarší kolikrát celou hodinu sedí a těší se na přestávku, ve které je povoleno mít mobil zapnutý," řekla psycholožka a vedoucí brněnské pobočky pedagogické-psychologické poradny Lenka Skácelová.

Problém vidí hlavně v tom, co na mobilu děti dělají. „Děti na telefonu sledují především videa, která si pak navzájem ukazují. To má dva následky. Za prvé místo toho, aby si spolu povídali a tím se například učili komunikovat s vrstevníky či řešit určité situace, všichni svorně mlčí a koukají do mobilu. Zároveň se často dívají na pro ně nevhodný obsah," uvedla Skácelová.

Zákaz mobilů o přestávkách by uvítala i Lenka Kuželová, matka třináctiletého školáka. „Doma můžu částečně ovlivnit to, jak tráví čas. Například o víkendech jezdíme na výlety a telefon zpravidla zůstává doma. Co dělá o přestávkách nevím. Musím jen doufat, že nenavštěvuje nevhodné stránky. Byla bych klidnější, kdyby měl mobil zakázaný," řekla Kuželová.

MARKÉTA PULDOVÁ