Nový hudební nástroj nainstalovala varhanářská firma z Kolína do blanenského dřevěného kostelíka pětadvacátého května. „Už měsíc jsou tak varhany v jakémsi zkušebním provozu, kdy se s nimi naši varhaníci museli nejprve podrobně seznámit a naučit se s nimi pracovat," řekl blanenský farář Martin Kopecký.

V neděli třicátého června v devět hodin ráno tak novým varhanám v dřevěném kostelíku požehnají. „Po bohoslužbách si zájemci mohou varhany prohlédnout, připravený bude i odborný výklad, praktické ukázky a možnost si na nový nástroj zahrát. Zájemci nahlédnou i do nitra varhan. Další prohlídka bude v neděli ve čtyři hodiny odpoledne," řekl Kopecký.

O hodinu a půl později už dřevěný kostelík rozezní tóny varhanního koncertu. „Zahraje jeden z nejlepších brněnských varhaníků, Martin Jakubíček. Jednotlivé skladby bude také doplňovat odborným komentářem," řekl Kopecký.

Varhany jsou podle něj postavené přímo na míru kůru blanenského dřevěného kostelíka. „Jsou plně elektronické. Jejich zvuk ale není umělý. Jejich tóny jsou nahrávky píšťalových varhan z dřevěných kostelů ze zemí severní Evropy. V tom jsou naše varhany zajímavé," přiblížil Kopecký s tím, že nové varhany se dvěma manuály a pedálem dokáží zahrát celkem osm set různých kombinací tónů.