V Blansku jsou kontejnery na třídění odpadu rozmístěné už osm let a lidí, kteří je využívají, přibývá. „Objem tříděného odpadu se zvyšuje, je vidět, že lidé se třídit naučili. Myslím, že v Blansku mají vytvořené dobré prostředí, snažíme se, aby kontejnerů bylo stále víc,“ popsal místostarosta Blanska Jindřich Král.

V Blansku třídí odpad například Monika Vokálová, která by větší počet kontejnerů jen uvítala. „Určitě by bylo lepší, kdyby kontejnerů bylo víc. Ale myslím si, že kdo chce odpad třídit, cestu si vždycky najde a nehledá si výmluvy,“ uvedla.

Třídit odpad chtějí i lidé ve Křtinách. „Zájem o třídění odpadu mezi lidmi je. Dokonce po nás požadují, aby bylo možností ke třídění víc, protože kontejnery na separovaný odpad sice v obci jsou, ale ještě nemáme dohodnuté třídění organických odpadů či kartonů od mléka a lidé by chtěli mít i tuto možnost,“ popsala starostka Křtin Hana Matějovská Kubešová.

Podobně přistupují k třídění i v Boskovicích. „Lidé u nás odpad třídí. Samozřejmě ne všichni, ale my se snažíme o určitou osvětu, která by lidi k třídění podnítila,“ uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. „Snažíme se také o co nejlepší rozmístění separačních kontejnerů, aby bylo třídění pro lidi schůdnější,“ dodala.

Kromě klasických kontejnerů na plasty, papír a sklo a sběrných dvorů určených pro vyvážení nebezpečného či velkoobjemového odpadu, mají Boskovičtí ještě speciální možnost třídění PET lahví a kartonů. „Každá rodina má k dispozici igelitový pytel, kam lahve vyhazuje. Tyto pytle pak jednou měsíčně postaví k popelnici, odkud jsou hromadně vyváženy. Podobným způsobem třídíme i tetrapaky – krabice od mléka a džusů,“ popsala Vítková.

Podle ní se však občas najdou lidé, kteří do kontejnerů házejí i věci, které tam nepatří a třídění tak znehodnocují. „Například do kontejneru na papír někdo hodil vajíčko,“ doplnila místostarostka.

Třídění odpadu se obcím vyplatí. „Třídění podporujeme. Má pro město význam ekologický a lidé díky němu mají více místa v popelnicích. Také za vykázaný vytříděný odpad dostáváme určité finanční příspěvky,“ shrnula Vítková.

Odpad třídí i lidé v Letovicích. „Třídíme plasty, sklo a papír a na nebezpečné odpady máme sběrné dvory,“ uvedl starosta města Radek Procházka. Nyní v Letovicích chystají stavbu nového sběrného dvora – v blízkosti nepoužívané skládky, která se také dočká obnovení.

Ilona Dobrovolná