Hlavní změnou aktuální výzvy města oproti té předchozí je výslovné podmínění dalšího jednání vypracováním územní studie. „Počítali jsme s ním už v prvním kole, ale tentokrát jsme se rozhodli tento požadavek zdůraznit. Nový záměr prodeje chápe územní studii jako podmínku," uvedl blanenský starosta Lubomír Toufar.

Vedení Blanska na základě územního plánu vydalo regulační plán města. A ten mohou úředníci pozměnit pouze právě na základě územní studie. „Ta řeší i okolní vazby spjaté s budovou samotnou, například logistiku. Připadá nám logické, že když někomu nabízíme devět tisíc čtverečních metrů ve středu města, tak musíme vědět, že má zájemce jasnou představu i o tom, jak bude fungovat nejbližší okolí dotčené lokality," vylíčil vedoucí blanenského odboru investičního a územního rozvoje Marek Štefan.

Právě na absenci územní studie prozatím zkrachovala i nabídka brněnské společnosti Vienna Invest. „Jejich záměr se nám nezdál špatný, ale jednoduše nebyl kompletní. Každopádně jsme je zatím v žádném případě neodmítli, nyní mají stejně jako všichni ostatní potenciální zájemci tři měsíce na to, aby nabídku doplnili," prohlásil Toufar. Nová výzva potrvá do dvaadvacátého července letošního roku.

Vedení brněnské společnosti však postoj Blanenských zklamal. „Ještě nevíme, jak budeme postupovat dál, na jednoznačné závěry je zatím brzy. Naším cílem bylo oživit jinak téměř mrtvý střed Blanska, ale nejsme si jistí, jestli jeho zástupci mají o něco podobného zájem. Rozhodně jsme se mohli domluvit i jinak, požadovanou studii bychom dodali o něco později. Jestli nám bude vedení města házet klacky pod nohy, máme dost jiných projektů, které můžeme rozjet někde jinde," reagoval Vlastimil Konečný ze společnosti Vienna Invest.

Na místě, kde dnes stojí hotel Dukla, chce firma postavit nákupní centrum. „Budovu hotelu Dukla bychom zbourali a postavili nový moderní komplex. Šlo by o takovou menší verzi brněnské Vaňkovky, s obchody, restauracemi a kavárnami. Jsem si jistý, že by centrum Blanska díky tomu výrazně ožilo," nabídl svou vizi Konečný.

O zájmu ze strany lidí nepochybuje. „Výhoda oproti nakupování v Brně by byla jednoduchá. Veškeré zboží by bylo výrazně levnější, protože každému obchodníkovi musí být jasné, že kupní síla na malém městě je odlišná. Ve srovnatelných městech po celé Evropě podobná centra už dlouhá léta fungují," připomněl Konečný.

Podle blanenského starosty se názory na budoucnost centra města různí. „Třeba já sám si na tomto místě dokážu představit nějakou multifunkční budovu, do které by se mohla přestěhovat i městská knihovna," podotkl Toufar.

Ředitele blanenské knihovny Pavla Přikryla tento nápad pobavil. „O něčem podobném jsem nikdy ani neuvažoval. Chod knihovny její současné umístění nijak výrazně nelimituje," ubezpečil.

Toufar uznal, že vedení města čekalo, že o jeho pobídku bude mezi investory vyšší zájem. „Deset milionů korun sice nepovažuji za adekvátní částku, ale na ní už zase tak nezáleží. Hlavní je, aby se konečně začalo něco dít," dodal starosta.