Město na to konto po několika letech provozování venkovní zahrádky na terase nepovolilo. Restaurace se musí zatím pro letošní sezonu spokojit jen se třemi stolky před vchodem. „Je to pro nás svým způsobem likvidační. Pro letní sezonu je to naprosto zásadní věc, na kterou jsme spoléhali. Po dvou letech kovidové epidemie, kdy nás držely rozvozy jídel, jsme se chtěli konečně nadechnout a teď tohle,“ sdělil Deníku Rovnost provozní restaurace Petr Botoš.

Terasu v místně nad někdejšími masnými krámy měl podnik podle jeho slov pronajatou od města. „Zahrádku jsme vždy striktně zavírali v devět večer. Nevím, proč místním vadila. Nabízeli jsme nějakou odnímatelnou zástěnu nebo montáž folií do oken. Snažili jsme se najít nějaký kompromis,“ uvedl muž.

Asistenční centrum pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny na brněnském výstavišti.
Stěhuju se na Aljašku! Boskovičtí mají obavy z romských uprchlíků

Pro zachování obsluhované terasy nad masnými krámy sepsal petici. Tu ve středu odpoledne předal na radnici. Jen na internetu ji podepsaly bezmála čtyři stovky lidí. „Do podniku U Rabína občas zajdeme s rodinou na večeři. Když jdu kolem, bývá tamní zahrádka kolem deváté večer sklizená. Žádný ruch z ní doma nevnímáme. Pokud tam někdo dělá hluk, tak to nejde z ní,“ řekla jedna z místních, která poblíž restaurace U Rabína bydlí. Přála si zůstat v anonymitě. Redakce ji zná.

Dodala, že se v této lokalitě už léta schází omladina. Pouštěla si hudbu a popíjela. „I teď, kdy zahrádka není v provozu. Že se tam přestanou scházet, když nebude zahrádka v provozu? To je naivní. Otevřené zahrádky k teplým měsícům patří a rozhodnutí boskovické radnice moc nechápu,“ poznamenala žena.

Škola naruby.
Škola ve Sloupu slaví výročí: učí jiné písmo, díky kterému dítě četlo náhrobky

Řada diskutujících na sociální síti k sepsané petici to však vidí úplně jinak. „Zkuste si tam v osm večer v létě v horku při otevřeném okně pustit televizi a v klidu se dívat na svůj oblíbený pořad. Neuslyšíte nic. Věčný smích všech na zahrádce vás opravdu začne postupně vytáčet, ať chcete nebo ne,“ napsal například Michal Fanta. V podobném duchu celou záležitost komentovali i další lidé.

Starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek uvedl, že peticí se bude rada města v nejbližší době zabývat. Zatím platí, že na provoz zahrádky s obsluhou na terase podnik povolení nemá. „Kovidovou dobu si plně uvědomujeme. Je těžké rozhodnout, kdo má větší právo na klid a myšleno v dobrém, chodit na pivo. V tuto chvíli má větší váhu postarat se, opět v dobrém, o naše občany než o turisty a lidi, co v dané lokalitě nebydlí. S provozovateli restaurace budeme ještě o celé záležitosti jednat. Nedokážu předjímat, jak se celá situace vyvine,“ řekl Dohnálek.