Zanedbané místo v blízkosti kunštátského zámku se v současnosti rozhodně nedá nazývat Panskou zahradou. Vedení města přiznává, že zahrada si kolem sto padesáti let žila vlastním životem. Je zchátralá.

„Co se týká pořádku, je to nejhorší místo v Kunštátě. Proto jsme nechali zpracovat projekt opravy Panské zahrady,“ uvedl starosta Kunštátu Pavel Göpfert. Nyní už vize oprav zanedbaného místa existuje. Kunštátští radní doufají, že se jim na její uvedení v život podaří získat peníze z fondu životního prostředí.

„Ta dotace je zajímavá. Tvoří asi devadesát procent celkové částky. Úpravy Panské zahrady by si totiž vyžádaly šestnáct milionů korun,“ doplnil Göpfert.
Rybníček v zahradě byl podle starosty dříve napájený ze zámku. Nyní je odkázaný jen na déšť. „Chtěli bychom opravit přívody vody ze zámku i ostatních budov,“ plánuje starosta.

Ze středu nádrže ční ostrůvek. I ten by měl být upraven stejně jako jeho okolí. „Až do zámku odtud povede chodník, kolem něj vyroste park s dřevinami. Nebudou tam chybět plastiky našich keramiků,“ dodal Pavel Göpfert.

I když Panská zahrada náleží k zámku, patří do majetku města. Pouze jediný pozemek má jiného vlastníka. „Chci majitele navštívit a projednat s ním odprodej kousku jeho zahrady,“ míní Göpfert. Pokud Kunštátští získají dotace, pustí se hned do úprav. Panská zahrada by pak mohla prohlédnout do dvou let.