Valčík, polka, tango, čača nebo mambo. Tyto a mnohé další tance a k tomu společenské dovednosti se v těchto dnech začínají učit studenti středních škol na Blanensku. Začala totiž sezóna tanečních kurzů. Letos si náctiletí, ale i dospělí v blanenském regionu mohli vybrat z několika kurzů v Blansku a v Boskovicích.

Zájem je podle Ley Stejskalové z Kulturního střediska města Blanska stále slušný, ačkoliv je letos studentů v tanečních méně než loni. „Je to tím, že jsou nyní ve středních školách slabší ročníky. Přesto máme přihlášených dvě stě žáků. Taneční kurzy máme rozdělené na dvě skupiny," přiblížila Stejskalová.

Lekcí absolvují studenti celkem deset, k tomu dvě prodloužené a jeden závěrečný ples. Hodiny v Blansku vedou Alena a Jiří Míšenští a asistují jim Karolína Michalíková a Jan Jeřábek. „Základ kurzu zůstává stejný, studenti se naučí klasické i některé populární tance. Některé věci v kurzu se ale mění podle trendů, například hudba, aby byly kurzy pro studenty stále atraktivní," vysvětlila Stejskalová.

Taneční kurzy v Blansku podle ní navštěvují například studenti z blanenského gymnázia, jedovnické průmyslovky, ale i z gymnázia v Rájci-Jestřebí. Do tanečních se chystá třeba studentka Soňa Špačková. „Myslím, že taneční kurzy patří k životu středoškoláka. Dovednosti, které se v tanečních naučím, určitě využiji i v dalším životě. A to nejen tanec, ale i společenskou výchovu," míní studentka rájeckého gymnázia.

Větší zájem dívek

Parket už pravidelně plní i tanečníci v Boskovicích. Tam mají studenti na výběr ze dvou tanečních kurzů. Jeden pořádá boskovické kulturní středisko v Zámeckém skleníku, druhý boskovická sokolovna. „My máme přihlášených asi sto sedmdesát studentů. Kurz proto máme rozdělený na dvě skupiny," řekla Eva Václavíková z Kulturního střediska Boskovice s tím, že větší zájem o kurz mají již tradičně dívky.

Mladé tanečníky čeká v boskovickém Zámeckém skleníku deset lekcí plus dvě prodloužené. Kurz povedou manželé Lada a Radek Pernicovi. I oni náplň kurzu každý rok mění. „Základní tance zůstávají. K tomu ale sledujeme to, co je právě moderní a co by studenti mohli využít. V některých letech jsme proto učili například diskotékové tance, jindy víc rokenrolu a podobně. Loni bylo oblíbené tango a letos jsou populární latinské rytmy. Takže se více zaměříme na mambo a zařadíme nově i sambu, protože vidíme, že i v různých hudebních klipech se tyto tance objevují," vysvětlil Pernica.

Taneční kurz pro středoškoláky začal už i v boskovické sokolovně. „Zájem o taneční je hlavně mezi dívkami, chlapců se hlásí méně. Dívky ale neodmítáme, nabízíme jim různé výhody za to, když si seženou tanečního partnera," uvedl Karel Malach z boskovické sokolovny.

Podle něj za nižší zájem chlapců může částečně i ekonomická situace. „Náklady na taneční kurzy u chlapců jsou totiž vyšší. Málokterý středoškolák totiž má vlastní oblek a jeho pořízení není levná záležitost. Děvčata přitom nějakou tu sukni a hezkou halenku doma vždycky najdou," míní Malach s tím, že do boskovické sokolovny bude do tanečních kurzů chodit kolem osmdesáti zájemců. Povedou je manželé Alena a Jiří Míšenští.