Nové podmínky budou mít žadatelé o městský byt v Blansku. Od června bude žádost o byt platit pouze jeden rok. Poté si budou muset lidé o bydlení zažádat znovu a opět přiložit nový výpis z rejstříku trestů.

„Děti se chystají o byt zažádat, ale ještě podmínky nezjišťovaly. Každý rok vyřizovat výpis z rejstříku trestů je ale otrava. Aktualizovat pořadník po roce novými žádostmi chápu,“ míní Marie Malachová z Blanska.

Blanenští radní mají ke změnám v systému přidělování městských bytů svoje důvody. „Pořadník byl někdy zatížen žádostmi lidí, kteří už svou bytovou situaci vyřešili. Naši úředníci pak musí znovu zjišťovat jejich zájem, a to je i finančně náročné,“ uvedla starostka Jaroslava Králová. Radní trvají i na novém výpisu z rejstříku trestů. „Město se chová jako vlastník, který nechce, aby se v bytech děly nějaké nekalosti,“ okomentovala to Králová. Naléhavé případy se v Blansku mohou dočkat městského bytu asi za půl roku, ostatní musí čekat déle.

V Boskovicích zavedli novinky pro žadatele o byt již loni v září. Pořadník tam už nemají. „Stávalo se, že lidé figurovali v pořadníku, my je bodovali a chtěli jsme jim přidělit byt. Pak jsme však zjistili, že už si pořídili dům,“ uvedl Petr Vychodil z majetkoprávního odboru.

Když se nyní uvolní některý z městských bytů, boskovičtí radní jej nabídnou lidem na úřední desce, internetových stránkách či v Radničních listech. „Zájemci se nám přihlásí, potom v bytě uspořádáme prohlídku. Kdo o něj stále stojí, vyplní žádost a přiloží třeba doklady o příjmech. My pak jednotlivé žadatele bodujeme,“ upřesnil Vychodil s tím, že letos přidělili zatím dva byty. Podle něj byl dřívější systém problematický i v tom, že nabídnuté byty vybrané rodiny odmítaly.

V Letovicích nyní městské byty rozprodávají. „Máme jich tedy málo. Zájemci jsou na seznamu, nejedná se ale o pořadník. Vždycky si mezi nimi potřebnou rodinu vytipujeme,“ upřesnil starosta Letovic Radek Procházka. Za minulý rok ve městě nepřidělili jediný byt.