V boskovickém Zámeckém skleníku vedou taneční kurzy manželé Lada a Radek Pernicovi. „Začínáme už v pondělí. Ve čtvrtek nás pak čekají další dvě skupiny. Středoškoláky z Boskovic, ale i širokého okolí plánujeme naučit dvanáct až patnáct párových tanců," uvedl Pernica. Patří mezi ně rychlá polka i klasický waltz. Ke konci kurzu pak nechávají tanečníky vybrat, co se chtějí ještě naučit.

Úterní hodiny tance v boskovické sokolovně vedou manželé Alena a Jiří Míšenští. Ti vyučují také v Blansku. Tam začnou ve čtvrtek v pět hodin odpoledne. Druhá skupina pak o půl osmé večer. Kurz navštěvují studenti blanenských středních škol, jedovnické průmyslovky nebo rájeckého gymnázia. Tanečníky čeká v Blansku deset lekcí, dvě prodloužené a závěrečný ples. „V základních tanečních se středoškoláci naučí tance, jako je waltz, valčík, tango nebo moderní merengue. Nejoblíbenějšími jsou právě waltz nebo jive. Naopak největší oříšek je pro tanečníky česká polka. S tou často bojují až do konce tanečních," řekl Míšenský. Taneční mistři rádi vyučují i country. Lidé se u nich zasmějí a nemusí dodržovat přesná pravidla jako u jiných klasických tanců.

Účastníky tanečních čeká také výuka společenského chování. Na ni kladou manželé Míšenští obzvlášť důraz. Středoškoláci se naučí, jak se chovat například na pohovoru. „Také je poučíme v oblasti stolování, placení, oblékání nebo zdravení. Je totiž smutné, když studenti svého učitele nebo ředitele na chodbě ani nepozdraví," sdělil Míšenský.

Do tanečních v Blansku nechodí v posledních letech tolik mladých lidí jako dřív. Míří tam hlavně ti, které to opravdu zajímá. Mezi nimi i Barbora Zukalová z Blanska. „Těším se, že se naučím něco nového a poznám nové lidi. Sice už nějaké zkušenosti mám, ale ráda se v tanci zlepším," řekla dívka.

To v Boskovicích manželům Pernicovým žáků přibývá. „Zájemců je víc. Dokonce jsme museli letos otevřít tři kurzy," podotkl Pernica, který se výuce tance věnuje už dvacet let.

Ti, které základní taneční baví, se můžou přihlásit do zimních pokračovacích. Vyučují je Míšenští i Pernicovi. „Na podzim máme asi sto dvacet párů, do pokračovaček pak jde jen asi třicet," odhadl Míšenský. Ten s manželkou oslavil v březnu čtyřicet let fungování jejich taneční školy. „Čím více se blíží konec našeho působení v tomto oboru, tím víc to člověk miluje," přiznal.

Kromě tanečních pro středoškoláky nabízí oba páry tanečních mistrů kurzy i pro dospělé. Ty v Blansku začínají v neděli osmnáctého září. V Boskovicích je plánují na listopad. „Tanečníky čeká pět lekcí vždy v neděli večer. Procvičíme s nimi to, co se nejčastěji hraje na plesech," dodal Pernica.

VERONIKA JELÍNKOVÁ