Podle slov tamního starosty Jiřího Němce ohrožovaly návštěvníky statické závady na plášti rozhledny, ochozu i přístupovém schodišti. „Na poškození se nejvíc podepsal zub času, rozhledna totiž byla postavena v devatenáctém století.,“ vysvětlil Němec.

Adamovští chtěli původně objekt opravit po jednotlivých částech. Loni na podzim ale začalo zastupitelstvo uvažovat o zpracování projektu rekonstrukce. Tu z velké části pokryjí peníze z Regionálního operačního programu. „Máme slíbeny dva miliony osm set tisíc, “ uvedl starosta. Doplnil, že na celkové sumě se negativně podepsaly zvyšující se ceny ocely. „Městská rada minulý týden schválila, že zbývající milion korun poskytne z rozpočtu města.“ upřesnil Němec.
Alexandrova rozhledna se nachází v chráněné krajinné oblasti. „To znamená, že při opravách se nebude moci používat žádná těžká technika,“ prozradil adamovský místostarosta Miroslav Čuma. Všechny stavební materiály se tak budou přemisťovat z prostoru pod rozhlednou.

Opravy by podle Němce měly návštěvníkům přinést více komfortu. Kvůli bezpečnějšímu výstupu povede do prvního patra venkovní schodiště a pak vnitřní schody až na vrchol rozhledny.

Zpřístupnění objektu je plánováno na podzim tohoto roku. Podle Němce tak znovuotevřená rozhledna ukončí turistickou sezonu a stane se zajímavým lákadlem. Předpokládá, že v budoucnosti navštíví Adamov více turistů. „Rozhlednu bychom chtěli spojit s dalšími zajímavými místy v našem okolí a vybudovat pro návštěvníky turistický okruh, který je po Adamově provede. Už nyní ve spolupráci s Klubem českých turistů připravujeme informační materiály,“ doplnil starosta.

Petra Koutná