Čtyři dny plné hudby, divadel či filmů čekají Boskovice. Ve čtvrtek tam začne tradiční festival Boskovice 2008. Zahájí jej vernisáž výstavy čtyř fotografů v Muzeu Boskovicka. „Největším lákadlem festivalu je jeho pohodová atmosféra,“ shrnula za pořádající sdružení Unijazz Adéla Kebrdlová.

Z široké festivalové nabídky si opět bude moct vybrat každý. „Dramaturgie festivalu je pestrá. Vychází ze dvou tezí o špatném festivalu. Špatný festival je totiž podle nás ten, který vše jen podřizuje návštěvnosti, a proto se tedy vyhýbá neznámým jménům. Také v něm najdete nemalé procento účinkujících, které jste tam mohli vidět už loni. To v Boskovicích nechceme,“ dodala Kebrdlová.

Největší tahák celého festivalu se proto podle ní dá těžko určit. „Každý si zvolí, co mu bude nejvíce vyhovovat. Za poslech ale určitě stojí seskupení Ser un Peyjalero, které letos bude mít v Čechách jen čtyři koncerty a jedním z nich bude ten boskovický. Zásadní objev elektronické hudební scény je i formace Midi Lidi,“ podotkla Kebrdlová.

Neméně zajímavá je i cena vstupenky na desítky akcí. V předprodeji mohou návštěvníci koupit permanentku za tři sta padesát korun. Od čtvrtka to bude o stokorunu více. „Jsme si vědomi, že jdeme proti většině festivalových pouček dneška. Pro nás je důležité, že se dějí pozvolné změny v boskovické židovské čtvrti a vůbec v celém městě,“ připomněl podstatu festivalu na podporu židovské čtvrti předseda hnutí Unijazz Čestmír Huňát.
Na přípravách festivalu se podílí i město Boskovice. Městská policie a zástupci radnice se zaměřují zejména na dodržování pořádku.

„Za roky fungování festivalu jsme se už naučili sžít a také se na festival připravit. Nejvíce dbáme na čistotu a pořádek. Aby se v Boskovicích cítitli dobře i ti, kteří zde trvale žijí a nemuseli například město opouštět. Strážníci tradičně spolupracují se státní policií a například zástupci odboru životního prostředí dokumentují prostor před Zámeckým skleníkem. Chceme aby tam i po skončení festivalu bylo vše v původním stavu. Jezdí sem ale návštěvníci, se kterými ve velké většině případů problémy nebývají,“ řekla místostarostka města Jaromíra Vítková.