Na fíkovnu upozorňují průvodci při prohlídkách zámecké zahrady. „Z bezpečnostních důvodů však lidi dovnitř nepouštíme. Mohla by na ně spadnout třeba taška,“ uvedla kastelánka Martina Medková Rudolfová. Dřevěná stavba je podle ní zajímavá tím, že má odsouvací střechu. „Střechu bychom chtěli zprovoznit, aby popojížděla. Jsou potřeba i ochranné nátěry, konzervace kamenné podezdívky a něco bychom měli udělat také s dřevěnými výdřevami,“ nastínila stav fíkovny Medková Rudolfová.

Fíky jako doplněk tabule

Podle zahradníka Jana Lonce se mají fíky k světu ve skleníku a oranžérii. „Dříve ale byly celý rok umístěné v hlíně ve fíkovně. Rarita je právě odsouvací střecha, která se pohybovala po kolejnici. Vymysleli to dobře. S tak velkým monstrem by mělo těžkou práci i více lidí najednou,“ míní Lonc. Podle něj šlechta pěstovala fíky proto, aby jimi doplnila rozprostřený stůl s jídlem. V minulosti se totiž šlechticové předháněli v tom, kdo uspořádá lepší hostinu.

Lysické zámecké zahradnictví je jedinečné také kolonádou a tím, že tam míří prohlídky i s průvodcem. „Návštěvníci se tak dostanou i do provozních prostor,“ podotkla kastelánka a dodala, že kromě fíkovny je potřeba spravit další stavby i kašny v zahradě. Dále by ráda obnovila starou kotelnu v zahradnictví. „Chystáme projekt, který toto vše bude řešit. Úpravy si vyžádají asi patnáct až dvacet milionů korun. Jedinou naší šancí jsou norské fondy,“ řekla Medková Rudolfová a doufá, že výzva bude vypsána v příštím roce. Pokud Lysičtí dotaci získají, začnou budovy i zahradu vylepšovat za dva roky.

Jediná v Evropě

Odvážným plánům drží palce Dagmar Fetterová z národního památkového ústavu v Brně. Podle ní je lysická fíkovna unikátní. „Tato stavba je jediná v Evropě. Má kolejnici, po které střecha v létě odjela do svahu, takže fíky byly vystaveny slunci i dešti. Dále tu nechybí dřevěné výdřevy, které se na fíkovnu umístili na zimu,“ popsala Fetterová a upozornila, že fíkovna stála v minulosti téměř u každého zámku. Ty, které zbyly, však už neslouží svému účelu. „Někde zůstalo z fíkovny torzo, jinde v ní zahradníci nepěstují, ale slouží pouze k sušení květin,“ doplnila odbornice.

Lysický zámek láká do městečka spoustu turistů. „Zámek patří mezi vyhledávané památky. Záměr vylepšit tamní zahradu podporujeme. Jen na něj nebudeme moct dát peníze,“ řekl starosta Lysic Luděk Baláč. Z pokladny městyse přitom putují do zámku peníze na nejrůznější kulturní akce. Letos tato částka činila deset tisíc korun.